NFOŚiGW przejmie udziały w spółce budującej elektrownię szczytowo-pompową. Jest zgoda UOKiK

2023-04-24, 15:07

NFOŚiGW przejmie udziały w spółce budującej elektrownię szczytowo-pompową. Jest zgoda UOKiK
Elektrownia szczytowo-pompowa Żydowo. Tego typu obiekty magazynują energię, wspierają stabilność pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz pełnią funkcję przeciwpowodziową. Foto: ENERGA

UOKiK wydał zgodę na odpłatne objęcie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziałów w spółce PGE Inwest 12, która odpowiada za budowę elektrowni szczytowo-pompowej Młoty w gminie Bystrzyca Kłodzka na Dolnym Śląsku.

Prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski podkreślił, że ESP Młoty jest najbardziej zaawansowanym tego typu projektem w Polsce.

- Zgoda na koncentrację umożliwi podpisanie z NFOŚiGW umowy inwestycyjnej na finansowanie tej inwestycji. Dzięki temu, po uzyskaniu wyników studium wykonalności w drugim kwartale 2023 r. i podjęciu decyzji o realizacji inwestycji, będziemy mogli sprawnie przystąpić do kolejnych kroków przygotowawczych, a następnie realizacji inwestycji. Zgodnie z harmonogramem, ukończenie inwestycji planowane jest na 2030 r. - powiedział Wojciech Dąbrowski.

Element transformacji energetycznej

Dzięki zgodzie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację, możliwe będzie odpłatne objęcie przez NFOŚiGW udziałów w spółce PGE Inwest 12 (spółka celowa PGE), odpowiedzialnej za realizację projektu ESP Młoty.

PGE dokapitalizuje spółkę celową Inwest 12, a następnie NFOŚiGW obejmie w niej odpłatnie 49 proc. udziałów. PGE zachowa 51 proc. udziałów w spółce.

W komunikacie przypomniano, że projekt ESP Młoty jest jednym z elementów realizacji transformacji energetycznej w Polsce. W ramach inwestycji planowane jest wybudowanie dwóch zbiorników wodnych.

Stabilność pracy systemu energetycznego

"Po wyłączeniu z eksploatacji jednostek węglowych w regionie, ESP Młoty będzie wspierać stabilność pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na południu Polski, jak również będzie pełnić funkcję przeciwpowodziową oraz utrzymania retencji wód na w regionie" - podkreślono w komunikacie PGE.

Grupa Kapitałowa PGE dostarcza energię elektryczną do ponad pięciu milionów klientów.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej