Rating polskiej gospodarki stabilny na wysokim poziomie. Fitch wskazuje "solidne ramy makroekonomiczne"

Dotychczasowy rating Polski A-/F1 został utrzymany zarówno dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej jak i długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym - oceniła w komunikacie agencja ratingowa Fitch.

2023-11-11, 16:34

Rating polskiej gospodarki stabilny na wysokim poziomie. Fitch wskazuje "solidne ramy makroekonomiczne"
Fitch utrzymała dotychczasowy rating Polski na poziomie A-/F1. Foto: Epic Life Flashaes/ Shutterstock

Agencja Fitch w komunikacie prasowym wskazuje na zdywersyfikowaną gospodarkę, solidne ramy makroekonomiczne oparte na członkostwie w Unii Europejskiej, a także poprawiający się bilans handlu zagranicznego oraz nieco niższy poziom długu publicznego w porównaniu z krajami o zbliżonym ratingu.

Z drugiej strony zwraca uwagę m.in. na niższy poziom dochodów państwa (w stosunku do innych krajów z oceną A), a także wyższą zmienność inflacji.

Fitch przewiduje wzrost PKB Polski

Według zrewidowanych prognoz Fitch wzrost PKB Polski wyniesie 0,4 procent w 2023 roku, następnie przyspieszy do poziomu 2,4 procent w 2024 roku. Perspektywa średniookresowa jest korzystna: wzrost PKP na poziomie 3,2% w 2025 i kolejnych latach. Oznacza to zbieżność prognoz z przewidywanym rozwojem pozostałych krajów Unii europejskiej.

Jako główną trudność, Fitch wskazuje niekorzystne zmiany demograficzne, jednak będą one nieco zrównoważone przez rosnącą wydajność i wzrost kapitału.

REKLAMA

W nadchodzących latach można spodziewać się przyspieszenia dynamiki inwestycji, napędzanej współpracą z krajami ościennymi i funduszami UE.

Ratingowy czynniki ryzyka

Obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku gwałtownego wzrostu długu publicznego spowodowanego brakiem skutecznych kroków zmniejszających deficyt budżetowy.

Dalsze czynniki ryzyka to istotne obniżenie wzrostu gospodarczego w średnim okresie i utrzymujące się pogorszenie bilansu handlu zagranicznego, na przykład z powodu pogorszenia konkurencyjności lub utrwalonego wysokiego poziomu inflacji.

Czytaj także

[ZOBACZ TAKŻE] Europoseł PiS Beata Szydło gościem Polskiego Radia: 

IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej