Sejmowa bitwa o ceny naszych leków
W sejmie w czwartek odbyła się debata nad rządowym pakietem ustaw, które zmienią sposób finansowania wielu elementów służby zdrowia.
2011-03-17, 17:40
Posłuchaj
Proponowane rozwiązania dotyczą przekształceń szpitali, refundacji leków, skrócenia czasu dochodzenia odszkodowań przez pacjentów, zmiany systemu kształcenia lekarzy oraz informatyzacji służby zdrowia.
Minister zdrowia Ewa Kopacz z trybuny sejmowej zaapelowała o prace nad pakietem ustaw zdrowotnych ponad podziałami politycznymi. Podkreśliła, że rząd ma na celu gruntowną reformę systemu ochrony zdrowia i poprawę sytuacji pacjentów.
REKLAMA
"Koniec z wiecznymi długami szpitali" i drogimi lekami?
Minister Ewa Kopacz podkreśliła, że dzięki ustawie refundacyjnej leki będę dla pacjentów tańsze. Dowodem na to ma być, że spółki je produkujące też są przeciwne ustawie. Zarzuciła opozycji bronienie interesów farmaceutycznych.
- Jeśli leki rzeczywiście miałyby być droższe, to czy koncerny farmaceutyczne roniłyby łzy - pytała minister zdrowia.
REKLAMA
Posłanka PO Beata Małecka-Libera podkreśliła, że pakiet ustaw zdrowotnych wprowadza systemowe, rewolucyjne zmiany porządkujące system ochrony zdrowia.
- Dość z wiecznymi długami szpitali, niewykorzystanym sprzętem i pustymi łóżkami - mówiła posłanka Libera-Małecka.
REKLAMA
Opozycja krytykuje
Opozycja skrytykowała zaproponowaną przez rząd reformę ochrony zdrowia. Poseł PIS Bolesław Piecha zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie głosować za odrzuceniem wszystkich projektów ustaw. W opinii posła Piechy komercjalizacja szpitali i nastawienie na zysk jest pierwszym krokiem do prywatyzacji.
REKLAMA
Zdaniem posła SLD Marka Balickiego ustawy są fragmentaryczne, nie rozwiązują najważniejszych problemów ochrony zdrowia i nie poprawią sytuacji pacjentów. Były minister zdrowia zapowiedział, że SLD poprze ustawy, jeżeli zostaną przyjęte zgłoszone przez Lewicę poprawki.
PSL poprze rządowy pakiet ustaw. Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Aleksander Sopliński zgłosił poprawkę do projektu ustawy refundacyjnej. Zakłada ona, że Rada Ministrów będzie musiała raz w roku przedstawiać Sejmowi informację o funkcjonowaniu przepisów proponowanych w tej ustawie.
REKLAMA
Projekty ustaw zakładają między innymi, nieobligatoryjne przekształcanie szpitali w spółki, ale samorządy, które tego nie zrobią, będą musiały przejąć długi szpitali. Nowe przepisy mają też umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań bez postępowania sądowego. Ustawy przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż na leki refundowane oraz likwidację stażu podyplomowego lekarzy.
IAR/tk
REKLAMA