Wraca idea "tiry na tory". Pociąg z 13 ciężarówkami z Ukrainy dotarł przez Hrubieszów do Sławkowa

2023-12-11, 11:27

Wraca idea "tiry na tory". Pociąg z 13 ciężarówkami z Ukrainy dotarł przez Hrubieszów do Sławkowa
Spółka przekazała, że dalszy rozwój tego projektu jest uzależniony od oceny przewozu testowego. Foto: PKP LHS

Pociąg z 13 ciągnikami siodłowymi z naczepami załadowanymi na platformy kolejowe z Ukrainy dotarł do stacji Sławków (woj. śląskie); samochody zmierzają do Niemiec, Szwecji i Litwy. Spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa we współpracy z Kolejami Ukraińskimi od kilku miesięcy pracują nad projektem transportu koleją naczep samochodowych oraz naczep wraz z ciągnikami siodłowymi z Ukrainy do Polski i w kierunku odwrotnym.

Spółka PKP LHS zakomunikowała, że skład testowy, który wjechał w nocy z 7 na 8 grudnia 2023 r. z Ukrainy do stacji Hrubieszów w niedzielę rano dotarł do stacji Sławków LHS.

"Czas przejazdu ze stacji granicznej wyniósł około 8 godz., po zakończeniu wszystkich czynności celnych nastąpił zjazd samochodów na rampie czołowej stacji. Docelowe kraje transportu dla samochodów to Niemcy, Szwecja i Litwa" - napisano w informacji prasowej.

Pociąg - jak poinformowano - składał się z 13 ciągników siodłowych z naczepami załadowanymi na platformy kolejowe.

"Nadano również 10 wagonów próżnych do wykorzystania pod załadunek tirów w drodze powrotnej ze Sławkowa" - napisano.

Dalszy rozwój projektu

Jak wskazano, spółka PKP LHS we współpracy z Kolejami Ukraińskimi od kilku miesięcy pracują nad projektem transportu koleją naczep samochodowych oraz naczep wraz z ciągnikami siodłowymi z Ukrainy do Polski i w kierunku odwrotnym. Przewóz testowy samej naczepy odbył się latem bieżącego roku, jednak ze względów technicznych zdecydowano o poszukiwaniu innych rozwiązań.

- W bieżącym roku zrealizowaliśmy testowy przewóz naczepy z Ukrainy do Sławkowa i w kierunku odwrotnym. Po analizach technicznych postanowiliśmy podjąć wyzwanie poszukiwania jeszcze bardziej skutecznych rozwiązań. Dzisiaj prezentujemy nasz projekt, organizując próbny przewóz ciągników z naczepami linią LHS - stwierdził prezes PKP LHS Zbigniew Tracichleb.

Spółka przekazała, że dalszy rozwój tego projektu jest uzależniony od oceny przewozu testowego.

- Wierzymy, że ten projekt przyczyni się nie tylko do wzmocnienia naszej pozycji na rynku logistycznym, ale również do zbudowania sprawnie działającego łańcucha dostaw na bazie transportu towarowego linią LHS - stwierdził Zbigniew Tracichleb.

Dodał, że spółka obserwuje dynamiczny wzrost zapotrzebowania na nowoczesne rozwiązania w tym sektorze, a kolej, ze względu na bezpieczeństwo i ekologię, staje się coraz bardziej atrakcyjną formą transportu towarowego.

400 km przez pięć województw

LHS to najdłuższa linia szerokotorowa w Polsce przeznaczona do transportu towarowego. Łączy kolejowe przejście graniczne polsko-ukraińskie Hrubieszów/Izow z woj. śląskim. Liczy prawie 400 km i biegnie przez pięć województw: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie i śląskie.

W kończącym ją Euroterminalu Sławków towary ze Wschodu mogą być przeładowywane na pociągi i samochody, które dostarczą je do odbiorców w zachodniej i południowej Europie.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej