Najnowszej generacji superkomputer dostępny dla europejskich naukowców i biznesu. "Jest ekologiczny"
MareNostrum 5, najnowszy światowej klasy europejski superkomputer, zainaugurowano w czwartek w Barcelonie. Jest on jednym z 10 najpotężniejszych superkomputerów na świecie i od marca 2024 r. będzie dostępny dla szerokiego grona europejskich użytkowników z sektora nauki i przemysłu - podała Komisja Europejska.
2023-12-21, 14:05
MareNostrum 5 jest jednym z najbardziej innowacyjnych superkomputerów na świecie, zaprojektowanym specjalnie w celu rozwiązywania złożonych problemów naukowych. Ma posunąć naprzód prace UE w kilku dziedzinach. Pomoże na przykład europejskim badaczom medycznym, wspierając opracowywanie leków i szczepionek oraz przeprowadzając symulacje rozprzestrzeniania się wirusów. Może być również wykorzystywany do tradycyjnych zastosowań obliczeniowych w takich obszarach, jak badania w dziedzinie klimatu, inżynieria, materiałoznawstwo i nauki o Ziemi.
Wydajność superkomputera
Szczytowa wydajność MareNostrum 5 wynosi 314 petaFLOPSów. Jest to również najbardziej ekologiczny superkomputer w Europie. Wytwarzane przez niego ciepło będzie wykorzystywane do ogrzewania budynku, w którym się znajduje.
Superkomputer wzmocni inicjatywy europejskie takie jak "Kierunek Ziemia", której celem jest opracowanie wysoce dokładnego cyfrowego modelu Ziemi w skali globalnej, oraz inicjatywa "Wirtualny bliźniak ludzki", która ma pomóc naukowcom lepiej zrozumieć ludzki organizm.
MareNostrum 5 jest również zaprojektowany do wykorzystywania przez podmioty opracowujące sztuczną inteligencję (AI). Wyposażony jest w najbardziej zaawansowane z dostępnych obecnie akceleratorów, co pomoże zaspokoić potrzeby powstających platform AI.
REKLAMA
Jak zapowiedziała przewodnicząca Ursula von der Leyen w swoim orędziu o stanie Unii, MareNostrum 5 zostanie udostępniony europejskim start-upom zajmującym się sztuczną inteligencją. Powinno to pomóc przyspieszyć wdrażanie europejskich technologii i etycznych algorytmów opartych na sztucznej inteligencji, umożliwiając UE przewodzenie światowym wysiłkom na rzecz odpowiedzialnej, etycznej i bezpiecznej sztucznej inteligencji.
Komisja Europejska podała, ze koszt nabycia i utrzymania superkomputera to 151 mln euro, z czego 50 proc. pochodzi z UE, a 50 proc. z konsorcjum pod przewodnictwem Hiszpanii, do którego naleją również Portugalia i Turcja.
PR24/IAR/PAP/mib
REKLAMA
REKLAMA