Inkubatory innowacji społecznych. Umowy z MFiPR podpisane. Sprawdź szczegóły
Siedmiu beneficjentów podpisało z Ministerstwem Funduszy i Rozwoju Regionalnego umowy na realizację projektów z konkursu "Inkubacja i akceleracja innowacji społecznych". Otrzymają na ten cel blisko 70 mln zł. Dzięki tym umowom powstać ma ponad 230 nowych rozwiązań, które poprawią jakość życia i warunków pracy społeczeństwa.
2024-02-08, 16:53
Jak wyjaśniła minister funduszy i rozwoju regionalnego Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, chodzi o to, żeby "sięgnąć do ludzi, do realnego życia i wyłowić tam innowacje społeczne. Ludzie mają różne genialne pomysły rozwiązywania problemów społecznych".
Drugim zadaniem ma być rozwijanie, umacnianie i przekazywanie dalej innowacji, które już zostały znalezione.
- To są inwestycje w ludzi, edukacyjne, przeciwdziałające wykluczeniu. Budują wartość ogromnie potrzebną - kapitał społeczny" - tłumaczyła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zachęcając jednocześnie do brania udziału w kolejnych naborach.
- Są bardzo proste, dla zwykłych, czasem pojedynczych ludzi - tłumaczyła minister.
REKLAMA
Rozwój wdrożonych pomysłów
Jak dodała wiceminister Monika Sikora, w celu wykorzystania na szerszą skalę innowacji społecznych, wypracowanych w gminach czy mniejszych organizacjach, do inkubatorów dodane zostają akceleratory, które mają wspierać rozwój już wdrożonych pomysłów.
MFiPR podpisało umowy z organizacjami pozarządowymi, administracją i firmami, którzy mają doświadczenie w realizacji projektów na rzecz włączenia społecznego, zatrudnienia, kształcenia. Będą one wraz z partnerami pełnić rolę tzw. inkubatorów innowacji społecznych. Ich zadaniem będzie wsparcie autorów innowacji, tak aby dostosowali swoje pomysły do potrzeb osób, dla których je tworzą i sprawdzili czy działają w praktyce.
Beneficjentami konkursu są:
- Fundacja Stocznia,
- Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych,
- Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych,
- Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Woj. Małopolskiego,
- firmy: DGA, Sense Consulting i PCG Polska.
Wszystkie obszary EFS+
Zgodnie z zasadami konkursu inkubatory będą działały we wszystkich obszarach wspieranych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+): włączenia społecznego, zatrudnienia, dostępności i edukacji.
REKLAMA
Konkurs zorganizowany jest ze środków programu Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny 2021-2027. Jest kontynuacją systemu finansowania mikro-innowacji zapoczątkowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój, który był realizowany w poprzedniej perspektywie finansowej UE.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA