Świadczenie wspierające. ZUS przypomina kto, kiedy i w jaki sposób może złożyć wniosek

2024-02-26, 11:10

Świadczenie wspierające. ZUS przypomina kto, kiedy i w jaki sposób może złożyć wniosek
O świadczenie wspierające mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnościami, od ukończenia 18 roku życia. Foto: Shutterstock/VGstockstudio

Z początkiem tego roku weszła w życie nowa forma pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, czyli świadczenie wspierające. Jego przyznanie nie będzie zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. ZUS oraz resort rodziny przypominają kto i w jaki sposób może złożyć wniosek.

Z początkiem roku weszło w życie nowe rozwiązanie - świadczenie wspierające kierowane bezpośrednio do dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Będzie ono wprowadzane w trzech etapach począwszy od 1 stycznia 2024 r., a skończywszy na finalnym jego wdrożeniu, które nastąpi 1 stycznia 2026 r. Oznacza to, że osoby z niepełnosprawnościami - w zależności od przyznanej im liczby punktów oceny potrzeby wsparcia - będą uzyskiwać prawo do świadczenia wspierającego w kolejnych latach.

W pierwszej kolejności obejmie ono osoby o najwyższym poziomie potrzeby wsparcia.

Jak poinformowało Polskie Radio ministerstwo rodziny, dotychczas ponad sto piętnaście tysięcy osób z niepełnosprawnościami złożyło wnioski o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia. W tym samym czasie wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności wydały sto osiem decyzji.

Ważne terminy

Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych, harmonogram wprowadzenia świadczenia wspierającego składa się z trzech etapów:

  • I etap - od 1 stycznia 2024 r. - świadczenie wspierające dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 pkt;
  • II etap - od 1 stycznia 2025 r. - świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 78 do 86 pkt;
  • III etap - od 1 stycznia 2026 r. - świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z pozostałymi uprawniającymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 70 do 77 pkt.

Powyższy harmonogram nie dotyczy osób z niepełnosprawnościami, na które ich opiekunowie co najmniej w dniu 1 stycznia 2024 r. lub później pobierali dotychczasowe świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna lub świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach - w przypadku takich osób z niepełnosprawnościami uzyskanie przez nie co najmniej 70 pkt w decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, już od 1 stycznia 2024 r. będzie uprawniać do otrzymania świadczenia wspierającego.

Wniosek w formie elektronicznej

Świadczenie wspierające przysługuje osobom, które:

  • skończyły 18 lat;
  • są obywatelami Polski albo Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a jeśli nie - przebywają w Polsce i mają dostęp do rynku pracy;
  • mieszkają w Polsce;
  • mają decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON), w której poziom potrzeby wsparcia został ustalony na poziomie punktów uprawniającym do świadczenia.

Posłuchaj

Ponad 115 tys. wniosków o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

 

Wniosek o wydanie decyzji można złożyć w formie elektronicznej - za pomocą systemu PIU EMP@TIA lub w formie papierowej. Następnie - po uzyskaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia - należy złożyć wniosek o świadczenie wspierające. Ten z kolei trzeba skierować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą jednego z trzech kanałów wnioskowania:

  • platformę PUE ZUS;
  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mrpips.gov.pl;
  • bankowość elektroniczną.

Gdzie szukać pomocy

Osoby ubiegające się o świadczenie wspierające mogą w siedzibie lub oddziałach ZUS uzyskać pomoc zarówno w założeniu profilu na PUE ZUS, jak i w wypełnieniu i wysłaniu wniosku przez internet.

Więcej informacji, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, można znaleźć na stronie resortu rodziny.

PR24.pl, IAR, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej