Środki z KPO i wygaszenie strajków transportowców. Podsumowanie 100 dni resortu infrastruktury

2024-03-21, 11:56

Środki z KPO i wygaszenie strajków transportowców. Podsumowanie 100 dni resortu infrastruktury
Kierownictwo resortu infrastruktury wskazuje, że udało się odzyskać kontrolę na Krajowym Planem Odbudowy. . Foto: Orlen Asfalt

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że kiedy nowe kierownictwo rozpoczęło pracę – w grudniu 2023 roku – w resorcie panował chaos i destabilizacja. Zastano pozrywane umowy międzynarodowe i opóźnione projekty inwestycyjne.

Ratowanie inwestycji, odzyskanie kontroli nad Krajowym Planem Odbudowy, zawieszenie protestu przewoźników – Ministerstwo  infrastruktury podsumowało 100 dni pracy. Wśród planów jest między innymi poprawa bezpieczeństwa na drogach i inwestycje w transport zbiorowy.

Jednym z pierwszych posunięć było wprowadzenie kontroli i audytów. Prowadzone są zarówno własnymi siłami, jak i z pomocą firm zewnętrznych.

– Mamy za sobą jedno złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa – powiedział Dariusz Klimczak – chodzi o niegospodarność w GITD – nagrodzono pracowników złotymi odznakami, z prawdziwego złota. Dziwi, że w ten sposób nagradza się pracowników. Z reguły daje się im awanse i podwyżki – komentował szef resortu infrastruktury. 

W czasie kontroli ujawniono, że półtora miliarda złotych, które były przeznaczone na budowę dróg samorządowych, wydano za zakup węgla. Co więcej, węgiel ten był złej jakości.

100 obwodnic. Jakie były formalne problemy?

Resort wskazuje też na liczne nieprawidłowości przy realizacji programu budowy stu obwodnic. Jedną z nich jest fakt, że na półmetku programu została zakończona budowa dwóch projektów. Co więcej, plany są zmieniane, co powoduje protesty lokalnych społeczności.

Kierownictwo resortu podkreśla, że pierwszym dużym sukcesem było zawieszenie protestu przewoźników.

– Udało się 16 stycznia podpisać porozumienie o zawieszeniu tego protestu i nie został on do dziś odwieszony – komentuje Dariusz Klimczak.

Jako jedną z największych bolączek resort wymienia brak wspólnej i transparentnej polityki transportowej. Została podjęta decyzja, że spółka PKP S.A. wraca pod zarząd Ministerstwa Infrastruktury.

KPO. Nowa nadzieja na dokończenie inwestycji?

Kierownictwo resortu wskazuje, że udało się odzyskać kontrolę na Krajowym Planem Odbudowy. Dzięki temu można uratować kilka projektów – między innymi sprawę monitorowania rzek. Pozyskano też środki na nowe projekty infrastrukturalne. Sukcesem jest przełamanie impasu dotyczącego portu w Elblągu.

Wśród nowych pomysłów resort wymienia tworzenie wspólnego biletu komunikacyjnego. Działania rozpoczną się od ujednolicenia ulg ustawowych. Trwają rozmowy z ekspertami w tej sprawie. Resort wskazuje, że wspólny bilet powinien działać w pociągach wszystkich przewoźników.

Ministerstwo Infrastruktury chce też umożliwić wprowadzenie zautomatyzowanego kierowania pojazdami. To odpowiedź na dynamiczny rozwój transportu autonomicznego. Dzięki nowym regulacjom pojazdy autonomiczne zgodnie z prawem trafią do ruchu.

Resort zapowiada też pieniądze na doświetlenie dróg i poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pieniądze znajdą się też na komunikację autobusową.

KPO. Inwestycje w transport kolejowy

Duże zmiany nastąpią także przy inwestycjach kolejowych.

– Po zapoznaniu się z dużymi umowami wyszły problemy z funkcjonalnościami dotyczącymi tych inwestycji. Chcemy odejść od wydawania miliardów na nieefektywne projekty. Nie chcemy 200-metrowych peronów dla małych pociągów. Często te plany były motywowane dobrymi chęciami, ale realizacja była fatalna. Niektóre projekty się nie rozpoczęły, inne były oparte na nierzetelnych analizach – mówił odpowiedzialny za kolej wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak.

– Stawiamy na inwestycje strategiczne, nie boimy się ich, ale nie chcemy wydawać pieniędzy na takie, po których czas przejazdu skraca się o jedną minutę, jak na przykład prowadzona wiele lat modernizacja linii Warszawa – Poznań – dodał wiceszef resortu infrastruktury.


PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/SW/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej