Mieszkania będą tańsze? Co drugi pośrednik przewiduje spadki cen

Połowa agentów nieruchomości spodziewa się, że ceny kilkupokojowych mieszkań na rynku wtórnym w II kwartale 2025 roku będą spadać. Mniej prawdopodobne wydają się obniżki w przypadku kawalerek, domów i działek budowlanych. Pośrednicy wyjaśniają, co doprowadza do spadków cen.

Andrzej Mandel

Andrzej Mandel

2025-05-06, 14:35

Mieszkania będą tańsze? Co drugi pośrednik przewiduje spadki cen
Osiedle mieszkaniowe w Łodzi (zdj. ilustracyjne). Foto: PAP/Grzegorz Michałowski
  • Agenci nieruchomości spodziewają się spadku cen średnich i dużych mieszkań
  • Ceny mieszkań spadają, ponieważ wiele osób czeka na tańsze kredyty i uruchomienie rządowego programu dopłat
  • Działki budowlane będą prawdopodobnie drożeć 

Ceny mieszkań w II kwartale 2025 roku będą spadać - uważa 49,2 proc. przepytanych przez serwis nieruchomosci-online.pl pośredników. Badanie dotyczy lokali na rynku wtórnym. 21,8 proc. agentów uważa, że jest jeszcze potencjał wzrostu cen. 

Stabilne kawalerki, tańsze domy, droższe działki

W przypadku kawalerek, które są popularne z uwagi na niewielkie rozmiary (i niższą cenę końcową, choć za metr bywają znacznie droższe) spadków cen spodziewa się nieco ponad 30 proc. pośredników. 44,5 proc. oczekuje ich stabilizacji, 21,5 proc. uważa, że ceny ofertowe wzrosną. Stabilizacja lub niewielkie spadki cen oczekiwana jest też na rynku domów jednorodzinnych. 38,1 proc. pośredników sądzi, że dojdzie do spadku cen, a 44,4 proc. stabilizacji. Zaledwie 17,4 proc. spodziewa się wzrostu cen domów w II kwartale 2025 roku. 

Inaczej sprawa ma się w przypadku działek pod zabudowę. Tu pośrednicy spodziewają się wzrostów cen, przy czym, jak zauważają eksperci serwisu nieruchomosci-online.pl, oczekiwane wzrosty wynikać mogą także ze zbliżających się zmian w przepisach planistycznych zaplanowanych na 2026 rok. Część działek może wtedy utracić status budowlanych, co znacznie wpłynie na ich wycenę.

Sytuacja dotyczy rynku wtórnego, ale spadki cen na nim mogą mieć także wpływ na rynek pierwotny. Deweloperzy, widząc zwiększającą się różnicę wycen lokali nowych u używanych mogą obniżyć ceny, żeby zachować konkurencyjność swojej oferty.

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródło: PolskieRadio24.pl/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej