Podwójna waloryzacja w ZUS. W czerwcu podwyżka o 14,41 i 9,49 procent
ZUS zwaloryzuje w czerwcu składki emerytalne zgromadzone przez pracujących Polaków. Będzie to druga najwyższa podwyżka w historii: do kapitału zostanie dopisane 14,41 procent w przypadku konta i 9,49 procent w przypadku subkonta. Jak zmieni to przyszłe emerytury?
2025-05-27, 15:54
- Co roku 1 czerwca ZUS dokonuje waloryzacji środków zgromadzonych na indywidualnych kontach i subkontach ubezpieczonych, którzy nadal pracują, aby chronić realną wartość przyszłych emerytur przed inflacją
- W czerwcu 2025 roku kapitał na głównym koncie emerytalnym ma wzrosnąć o 14,41 procent, zgodnie z zapowiedzią ministry rodziny, pracy i polityki społecznej. Wskaźnik waloryzacji dla subkonta to 9,49 procent
- Wyższy zgromadzony kapitał, będący wynikiem corocznej waloryzacji, w bezpośredni sposób przekłada się na wysokość przyszłej emerytury wyliczanej przez ZUS w momencie przejścia na świadczenie
Emerytury przyznawane od lipca będą wyraźnie wyższe. Co roku, dokładnie 1 czerwca, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza proces waloryzacji składek emerytalnych zgromadzonych na kontach i subkontach osób, które wciąż pozostają aktywne zawodowo i regularnie odprowadzają składki. Celem tego mechanizmu jest przede wszystkim zabezpieczenie wpłacanych do ZUS środków przed utratą wartości w wyniku inflacji.
Według zapowiedzi ministry rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, wskaźnik czerwcowej waloryzacji dla składek zgromadzonych na głównym koncie emerytalnym wyniesie w 2025 roku 14,41 procent dla środków na koncie (gdzie zapisywane są składki trafiające bezpośrednio do ZUS) oraz 9,49 procent dla środków na subkoncie. (gdzie odnotowywane są środki wracające do Zakładu z OFE). Ta podwyżka, wyliczana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ma zastosowanie do kapitału zgromadzonego przez ubezpieczonego do 31 grudnia poprzedniego roku.
Waloryzacja składek emerytalnych. Od lipca nowe świadczenia wzrosną
Dla osób opłacających składki, czerwcowa waloryzacja oznacza namacalny wzrost wartości ich przyszłego kapitału emerytalnego. Przykładowo, jeśli ubezpieczony do końca 2024 roku zgromadził 500 000 zł, to po waloryzacji 1 czerwca 2025 roku kwota ta wzrośnie do 572 050 zł. Wraz ze wzrostem zgromadzonego kapitału, naturalnie wzrosną także wyliczane przez ZUS nowe emerytury.
REKLAMA
Sposób wyznaczania wysokości emerytury przez ZUS opiera się na prostym algorytmie. Kwota świadczenia jest rezultatem podzielenia zgromadzonego przez ubezpieczonego kapitału emerytalnego przez wartość odpowiadającą jego wiekowi w tabeli dalszego trwania życia, która jest regularnie publikowana przez Główny Urząd Statystyczny.
Jak czerwcowa waloryzacja wpłynie na wysokość świadczeń dla kobiet? Od kwietnia 2025 roku, zgodnie z danymi GUS, średnia liczba miesięcy, przez które statystycznie kobieta będzie pobierać emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynosi 266,4. ZUS, wyliczając emeryturę, dzieli zgromadzony kapitał właśnie przez tę wartość. Po uwzględnieniu czerwcowej waloryzacji kapitału, emerytury kobiet wyliczane od lipca będą wyższe w porównaniu do dotychczasowych. Dokładne kwoty podwyżek, w zależności od zgromadzonego kapitału, ilustruje poniższa tabela.

Podobnie, kapitał emerytalny zgromadzony przez mężczyzn również wzrośnie w wyniku czerwcowej waloryzacji o 14,41 procent. Jednakże, mimo zgromadzenia identycznej kwoty kapitału, wysokość przyznawanych mężczyznom świadczeń będzie znacznie wyższa niż w przypadku kobiet. Główny powód tej dysproporcji leży w dwóch czynnikach. Po pierwsze, mężczyźni standardowo przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat, czyli pracują przez 5 lat dłużej niż kobiety, co pozwala im zgromadzić wyższy kapitał. Po drugie, średnie dalsze trwanie życia dla mężczyzn w wieku 65 lat, według danych GUS obowiązujących od 1 kwietnia 2025 roku, wynosi 220,8 miesięcy. Oznacza to, że zgromadzony przez nich kapitał jest dzielony przez niższą liczbę spodziewanych miesięcy życia.
Nowe emerytury mężczyzn kończących aktywność zawodową w wieku 65 lat wzrosną po waloryzacji kapitału w sposób przedstawiony w poniższej tabeli.
REKLAMA

Należy pamiętać, że wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego w dużym stopniu zależy od długości okresu, przez który odprowadzane są składki. Zasadniczo, im dłużej pracuje się zawodowo, tym większe będzie ostateczne świadczenie emerytalne wyliczone przez ZUS. Analogicznie, wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej skutkować będzie niższą emeryturą. Planując swoje finanse na okres po przejściu na emeryturę, warto wziąć pod uwagę tę zasadę.
Czytaj także:
- Zmiana w wypłatach 14. emerytury. 2 przyspieszone terminy
- Ci seniorzy dostaną niższą 14. emeryturę. Pułapka w ustawie
- Ponowne przeliczenie emerytury. ZUS wypłaca więcej seniorom
Źródło: MRPiPS/GUS/MT
REKLAMA