Inwestycja za 200 mln zł pod Będzinem. Tajwański gigant wybrał Polskę

To pierwszy taki zakład tajwańskiego giganta w Europie i to właśnie Polska została wybrana na jego lokalizację. Koncern Compal, znany z produkcji elektroniki dla największych światowych marek, kończy budowę wartej 200 mln złotych fabryki w Czeladzi. Już do końca roku ruszy tam produkcja zaawansowanych komponentów dla motoryzacji, a pracę znajdzie nawet 300 osób.

2025-07-02, 09:58

Inwestycja za 200 mln zł pod Będzinem. Tajwański gigant wybrał Polskę
Zakład Compal. Foto: materiały prasowe Compal

Najważniejsze informacje w skrócie: 

  • Koncern Compal kończy pierwszą fazę budowy swojej fabryki w Polsce. Zakład w Czeladzi ma ruszyć do końca 2025 roku
  • Inwestycja jest warta 200 mln złotych. Compal będzie produkować tu elektroniczne jednostki sterowania dla samochodów i inne czujniki dla sektora motoryzacyjnego
  • Pierwsza fabryka Compal w Europie ma zatrudnić do 300 osób

Skracanie łańcucha dostaw i ekspansja w Europie

Tajwański koncern Compal znany z produkcji elektroniki ogłosił zakończenie pierwszej fazy budowy swojej fabryki w Polsce. Produkcja w zakładach zlokalizowanych w Czeladzi ruszyć ma do końca tego roku.

Posłuchaj

Compal wiąże duże nadzieje na ekspansje w Europie właśnie z fabryką w Czeladzi - Tomasz Sajewicz Polskie Radio 0:37
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

⛓️ Czym jest "skracanie łańcuchów dostaw"? Nowy trend w globalnej gospodarce

Inwestycja Compal to szansa na "skrócenie łańcuchów dostaw". To kluczowe pojęcie, które wyjaśnia, dlaczego takie fabryki powstają teraz w Polsce.

Koniec ery "Made in China"? Pandemia COVID-19 i napięcia geopolityczne brutalnie pokazały, jak ryzykowne jest uzależnienie produkcji od jednej, odległej lokalizacji w Azji. Zamknięte porty i fabryki spowodowały paraliż dostaw na całym świecie.

Nearshoring, czyli produkcja blisko klienta. W odpowiedzi na to ryzyko, globalne koncerny zaczęły przenosić kluczowe etapy produkcji bliżej swoich końcowych klientów. Dla firm motoryzacyjnych w Niemczech, Czechach czy na Słowacji, fabryka komponentów w Polsce jest znacznie bezpieniejsza i szybsza logistycznie niż fabryka na Tajwanie.

Polska jako beneficjent: Polska, dzięki swojemu położeniu w centrum Europy, dostępowi do wykwalifikowanych kadr i relatywnie konkurencyjnym kosztom, jest jednym z największych beneficjentów tego globalnego trendu "powrotu" przemysłu na kontynent.

REKLAMA

Koncern Compal to producent komponentów do notebooków wielu światowych marek oraz elektroniki samochodowej. "To właśnie z tym drugim segmentem firma wiąże największe nadzieje na ekspansję w Europie" - pisze agencja Taiwan News.

Fabryka w Czeladzi produkować ma elektroniczne jednostki sterujące oraz czujniki do zaawansowanych systemów wspierania kierownicy. Do końca roku powstać ma siedem w pełni zautomatyzowanych linii montażowych. Zakład w Czeladzi będzie pierwszą europejską fabryką koncernu Compal.

W dalszej kolejności Compal planuje także produkować w Czeladzi sensory do systemów autonomicznej jazdy. 

REKLAMA

💻 Kim jest "tajwański gigant"? Prawdopodobnie masz w domu ich produkt

Nazwa Compal Electronics może niewiele mówić przeciętnemu Polakowi, ale jest to jeden z najważniejszych graczy na światowym rynku elektroniki.

Cichy producent dla gigantów. Compal to tzw. "producent kontraktowy". Oznacza to, że nie sprzedaje produktów pod własną marką, ale produkuje je na zlecenie największych światowych firm.

Masz w domu laptopa Dell, HP lub Lenovo? Jest duża szansa, że został on wyprodukowany właśnie w fabryce Compal. Koncern jest drugim co do wielkości producentem notebooków na świecie.

Ekspansja w motoryzacji. Od kilku lat firma bardzo mocno inwestuje w produkcję zaawansowanej elektroniki dla przemysłu motoryzacyjnego – od komputerów pokładowych, przez czujniki, po komponenty do systemów autonomicznej jazdy. Fabryka w Czeladzi jest kluczowym elementem tej strategii.

REKLAMA

- Nasz zakład w Polsce stanowi znaczący krok naprzód w naszej globalnej strategii motoryzacyjnej. Został zaprojektowany tak, aby spełniać najwyższe standardy jakości, zrównoważonego rozwoju i zaawansowania technologicznego -  powiedział Arthur Wang, starszy wiceprezes Compal cytowany w komunikacie prasowym koncernu.

Firma ogłosiła, że w Europie powstaną też zespoły rozwoju biznesu i wsparcia technologicznego. Compal to jeden z największych koncernów zajmujących się produkcją komponentów elektronicznych na świecie.

Czytaj także: 

Źródło: PolskieRadio/Bedzin.naszemiasto.pl/Andrzej Mandel

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej