Trzy lata temu rozpoczął się światowy kryzys

2011-09-15, 08:39

Trzy lata temu rozpoczął się światowy kryzys
Dawna siedziba Lehman Brothers w Nowym Yorku. Foto: Fot.: Flickrm, lic. CC, sdufaux

15 września 2008 roku amerykański bank Lehman Brothers ogłosił bankructwo. Wydarzenie to wywołało panikę na rynkach światowych i tym samym uznane zostało za początek światowego kryzysu finansowego.

Posłuchaj

Piotr Kuczyński podkreśla, że gdyby nie program pomocowy dla innych banków to więcej tych instytucji upadłoby w 2008 roku.
+
Dodaj do playlisty

W opinii analityka rynków finansowych Pawła Cymcyka upadek amerykańskiego banku Lehman Brothers był punktem zwrotnym dla światowej bankowości i był bardzo efektownym momentem w historii świata finansów. Była to chwila, w której świat ekonomii stwierdził, że zmienność i niepewność na rynkach jest faktem, a co za tym idzie niebezpieczeństwo dla świata finansów wzrosło. Paweł Cymcyk wspomina, że w wyniku plajty Lehman Brothers na giełdach zapanowała panika, światowe indeksy spadły o ponad 5 procent, a z giełd wyparowało kilka bilionów dolarów.

Z kolei w opinii analityka rynków finansowych Piotra Kuczyńskiego upadek amerykańskiego banku Lehman Brothers był kulminacyjnym punktem kryzysu i spowodował utratę zaufania inwestorów do całego sektora bankowego. Piotr Kuczyński przypomina, że efekt upadku Lehman Brothers był wstrząsający "wszystko się wtedy zawaliło a ludzie, którzy trzymali pieniądze w bankach pomyśleli, że jeżeli jeden bank upadł, to podobny los może spotkać następne. W efekcie ludzie zaczęli wyciągać pieniądze z banków".

Analityk podkreśla, że gdyby nie program pomocowy dla innych banków to więcej tych instytucji upadłoby w 2008 roku.

Konsekwencją uratowania banków - uważa Piotr Kuczyński - było zwiększenie zadłużenia wielu państw i obecna odsłona kryzysu jest konsekwencją wydarzeń sprzed 3 lat.
Notowany na nowojorskiej giełdzie Lehman Brothers był zaangażowany w finansowanie rynku nieruchomości. 10 września 2008 roku bank ogłosił wyniki finansowe trzeciego kwartału wynoszące 3,9 miliardy dolarów strat. Pięć dni później oficjalnie zbankrutował. Było to największe bankructwo w historii. Wartość aktywów Lehman Brothers przed upadłością wynosiła 691 miliardów dolarów.

Tymczasem konsekwencje tamtego dnia odczuwamy do dziś, może jeszcze bardziej dotkliwie niż w 2008 roku. Obecnie Unia Europejska musi się mierzyć z gigantycznym zadłużeniem, rosnącym bezrobociem i recesją w państwach Europejskich. Nadal sen z powiek spędza przyszłość krajów tzw. PIIGS (Portugalia, Włochy, Irlandia, Grecja, Hiszpania), których gospodarki najsilniej pustoszy kryzys.

IAR,ab

Polecane

Wróć do strony głównej