Biedne kraje z nowej Unii mogą stracić fundusze spójności

Komisja Europejska przedstawi dziś projekty nowych rozporządzeń dotyczące unijnej polityki spójności, wyrównującej szanse w rozwoju regionami krajów członkowskich w budżecie po 2013 roku.

2011-10-06, 08:40

Biedne kraje z nowej Unii mogą stracić fundusze spójności
. Foto: fot. Flickr/tiseb

Posłuchaj

Komisja Europejska przedstawi dziś projekty nowych rozporządzeń.
+
Dodaj do playlisty

Według nieoficjalnych informacji ma zaproponować między innymi odbieranie części unijnych funduszy tym krajom, które przekraczają dozwolone wskaźniki długi i deficytu publicznego. Zgodnie z propozycją, miałyby one być najpierw zawieszone, a potem częściowo lub w całości odbierane jeśli deficyt finansów publicznych będzie powyżej 3. procent PKB, a dług publiczny powyżej 60.procent.


Na utratę pieniędzy są przede wszystkim narażone biedniejsze kraje, które mają teraz kłopoty z dyscypliną finansową jak Grecja, Portugalia, czy Hiszpania, ale także nowe państwa członkowskie. Nieoficjalne informacje potwierdził wczoraj szef Komisji Europejskiej.

 

- Chcemy by fundusze strukturalne wsparły nasze wysiłki wzmacniające dyscyplinę fiskalną i reformy - powiedział Jose Barroso.

REKLAMA


Tę propozycję krytykuje europosłanka Danuta Huebner, była komisarz do spraw regionalnych uznając, że jest ona nielogiczna. Podkreśliła ona, że skoro fundusze mają pomagać krajom biedniejszym w rozwoju, to nie można jednocześnie karać odbieraniem pieniędzy z unijnej kasy, bo to odbije się negatywnie na wzroście gospodarczym. „Poza tym to jest nieeleganckie, żeby karać regiony za to, że minister finansów prowadził złą politykę makroekonomiczną” - mówiła Danuta Huebner. Dodała, że pomysł obarczony jest wieloma słabościami, wprowadza bałagan i podważa pozytywne wartości polityki spójności.


Komisja Europejska w projekcie nowych rozporządzeń ma też wyznaczyć limit przyznawanych funduszy krajom członkowskim na 2,5 procent ich PKB. Kryterium poziomu zamożności liczony w PKB na mieszkańca pozostaje ten sam. A zatem polskie regiony o PKB mniejszym niż 75 procent średniej unijnej kwalifikować będą się nadal do tej pomocy. Dla regionów, które ten próg przekroczą, a tak może być na przykład z województwem mazowieckim, mają też być zapewnione przejściowe pieniądze.


Na politykę spójności w nowym, unijnym budżecie przewidziano na razie 376 miliardów euro, wstępne wyliczenia mówią, że Polska mogłaby otrzymać około 80.miliardów.

IAR,ab

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej