Nowy terminal lotniczy w Łodzi
Inwestycja na lotnisku im. Władysława Reymonta kosztowała około 195 mln zł. Prawie 150 mln zł pochodziło z Unii Europejskiej. Oficjalne otwarcie 6 czerwca.
2012-05-24, 18:26
Jak poinformowała rzeczniczka lotniska Ewa Bieńkowska powierzchnia terminala wynosi 26,5 tys. mkw. Odprawa bagażowa będzie się odbywała się na parterze budynku na 14 stanowiskach. Dodatkowe 15. stanowisko - tzw. linia czerwonej odprawy - przeznaczone będzie dla osób, które zadeklarowały coś do oclenia. Wydzielono również przejście dla VIP-ów, z własnym stanowiskiem kontroli.
Przed odlotem podróżni będą mieli do dyspozycji dwie poczekalnie, będą też mogli przejść do pasażu handlowo-usługowego, ewentualnie skorzystać z oferty gastronomicznej. W budynku znajdą się również pomieszczenia handlowe, usługowe, biur podróży, linii lotniczych i administracyjne.
Nowy terminal będzie mógł rocznie obsłużyć ok. 1,5 mln pasażerów.
Jak powiedziała Bieńkowska, w sobotę 2 czerwca, czyli na kilka dni przed otwarciem terminala zaplanowano Dzień Otwarty, w trakcie którego ma być przeprowadzony test funkcjonalny terminala. Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji, w tym m.in. możliwość wygrania voucherów na loty z łódzkiego lotniska.
Obecnie Łódź ma regularne połączenia międzynarodowe do Dortmundu, Dublina, East Midlands, Edynburga, Liverpoolu, Londynu Luton, Londynu Stansted, Mediolanu Bergamo, Oslo Rygge, Bristolu i Bremy. Z Łodzi można również polecieć do Gdańska. Funkcjonują również połączenia czarterowe m.in. do Egiptu, Turcji, Tunezji i Bułgarii.
Jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie połączeń m.in. z Barceloną czy Paryżem oraz z Krakowem i Warszawą. Największym udziałowcem w Porcie Lotniczym im. Władysława Reymonta jest miasto Łódź (94 proc. udziałów), ponad 5 proc. ma samorząd województwa łódzkiego.
REKLAMA