Kościół: bogaćmy się, ale uczciwie
W dokumencie „Powołanie lidera biznesu” Kościół nawołuje do przedsiębiorców o społeczną odpowiedzialność, dbałość o pracowników i tworzenie dobrego klimatu w przedsiębiorstwie.
2012-10-10, 15:44
Jak podkreśla bp Józef Kupny, przewodniczący rady do spraw społecznych Konferencji Episkopatu Polski, etyka chrześcijańska nie sprzeciwia się bogaceniu. Ale jak zaznacza, biznesmen, a zwłaszcza biznesmen-chrześcijanin powinien pamiętać o podstawowych zasadach . - Bogaćmy się, ale uczciwie i nie depcząc innych - podkreśla hierarcha. Jak dodaje, w biznesie należy pamiętać o słabszych.
Prof. Adam Glapiński, członek Rady Polityki Pieniężnej zaznacza, że działalność biznesowa i zarabianie pieniędzy nie przyniosą satysfakcji, jeżeli okupione są zachowaniami nieetycznymi i krzywdzącymi drugiego człowieka. Prof. Glapiński podkreśla, że żaden normalny człowiek nie będzie miał satysfakcji z bogactwa, jeżeli dorobił się go nie przestrzegając żadnych zasad i pomiatając pracowników. Biskup Kupny przypomina, że w ogólnym rozrachunku zachowania nieetyczne tak w biznesie, jak i w każdym działaniu skazane są na porażkę. Bo, jak dodaje, każdy z nas za swoje działania odpowie przed najwyższą instancją. Hierarcha zaznacza, że nikt nie zabierze bogactwa na tamten świat, ale dobre czyny których dokonaliśmy, "będą świadczyły przed Panem Bogiem na naszą korzyść".
„Powołanie lidera biznesu” to dokument wydany przez Papieską Radę „Iustitia et Pax”. W dokumencie Kościół zwraca się wprost do liderów biznesu, oraz wszystkich uczestników życia gospodarczego, zapraszając ich do refleksji nad ich powołaniem.
REKLAMA