Streetworking, czyli fundusze unijne na pomoc bezdomnym
150 bezdomnych z Częstochowy i okolic do 2014 roku zostanie objętych specjalnym wsparciem. Wszystko dzięki unijnemu programowi Kapitał Ludzki, z którego fundusze wspomagają działalność Fundacji Świętego Barnaby.
2012-10-26, 12:00
Projekt „Streetworking – nowa jakość pracy z bezdomnymi”, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, jest szansą dla bezdomnych na powrót do normalnego życia. Fundacja Świętego Barnaby korzystając z doświadczeń partnera zagranicznego Barki UK i współpracując ze Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy „Agape”, stworzyła projekt skutecznej reintegracji społeczno-zawodowej.
>> Więcej o funduszach unijnych znajdziesz w serwisie specjalnym Twoje Fundusze
Na czym polega sukces projektu? Fundacja Świętego Barnaby zastosowała nowatorski model pracy z osobami bezdomnymi – tzw. streetworking. W trakcie codziennych rannych i wieczornych patroli, streetworkerzy docierają do potrzebujących, oferując im niezbędną pomoc. Zadaniem patroli jest również identyfikowanie osób, które ze względu na młody wiek lub krótki staż bezdomności są w stanie podjąć pracę. Osobom tym proponowane jest wsparcie w Stacjonarnym Ośrodku Reintegracji Społecznej (SORS). Docelowo grupa ta ma liczyć 50 osób – informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Zdaniem pomysłodawców projektu streetworking to metoda z ogromnym potencjałem. Chociaż trwa on od niedawna, wsparciem objęto 141 osób wykluczonych społecznie, z czego 44 z nich zakończyło udział w programie, w tym 27 osób przebywało w SORS. 5 podopiecznych SORS w pełni się usamodzielniło, czyli znalazło pracę i mieszkanie. Niektórzy mieszkanie na ulicy zamienili na ośrodek dla bezdomnych, co może być pierwszym krokiem do powrotu do normalnego i samodzielnego życia.
ei, MRR
REKLAMA
REKLAMA