Rząd o opłatach za przedszkola i planie finansowym państwa

2013-04-30, 11:22

Rząd o opłatach za przedszkola i planie finansowym państwa
. Foto: sxc.hu/public domain

Rząd zajmuje się nowelą ws. opłat za przedszkola oraz aktualizacją programu konwergencji i wieloletniego planu finansowego państwa.

Pierwotna propozycja zmian w ustawie o systemie oświaty zakładała rozłożenie w czasie zmniejszania opłat za dodatkowe godziny opieki przedszkolnej - od września 2013 złotówkę kosztować miały 6. i 7. godzina, od września 2014 roku również 8., a dopiero od września 2015 r. wszystkie dodatkowe godziny miały kosztować 1 zł.

Obecnie, jeśli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż pięć godzin, gminy obciążają rodziców opłatami, których wysokość same ustalają. W Polsce są gminy, które w ogóle nie pobierają opłat z tego tytułu, jak i takie, gdzie opłata wynosi powyżej 3 zł za godzinę. Z danych MEN wynika, że ok. 60 proc. dzieci przebywa w przedszkolach dłużej niż 5 godzin dziennie.
Ministrowie zajmą się także przygotowanymi przez Ministerstwo Finansów projektami: aktualizacji programu konwergencji oraz wieloletniego planu finansowego państwa na lata 2013-2016.
W projekcie aktualizacji programu konwergencji napisano, że w kolejnych latach MF nie przewiduje zmiany stawek VAT. Jako powód utrzymania obecnej stawki VAT podano konieczność ograniczenia nierównowagi finansów publicznych, co jest niezbędnym warunkiem dla stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego. Zaznaczono też, że bardzo słaba koniunktura na głównych rynkach eksportowych ogranicza wzrost polskiej gospodarki. Resort finansów nie planuje także waloryzacji progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku.
Dokument przewiduje, że deficyt sektora finansów publicznych w kolejnych latach nadal będzie się obniżał: w 2013 r. ma wynieść 3,5 proc. PKB, w 2014 r. - 3,3 proc. PKB, w 2015 r. - 2,7 proc. PKB, w 2016 r. - 1,6 proc. PKB. Tym samym ministerstwo zakłada, że w 2014 r. zostanie zdjęta z Polski unijna procedura nadmiernego deficytu.

Polecane

Wróć do strony głównej