"Sojuszu atomowego" jeszcze we wrześniu
Pod koniec września ma dojść do ostatecznego utworzenia tzw. "sojuszu atomowego". Taką deklarację złożył prezes koncernu energetycznego Tauron, Dariusz Lubera.
2013-09-18, 13:07
Posłuchaj
Rok temu we wrześniu PGE, KGHM, Enea i Tauron podpisały list intencyjny w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Porozumienie miało być zawarte w ciągu następnych sześciu miesięcy, ale nie doszło do tego.
Dariusz Lubera, przyznał, że negocjacje między firmami nieco się przedłużyły, ale i tak istnienie atomu w Polsce uzależnione jest od decyzji rządu. - Jesteśmy pełni nadziej, że projekt atomowy będzie realizowany, do tego jest jednak potrzebny program rządowego wsparcia, bez którego nikt na świecie nie buduje tego typu elektrowni - powiedział prezes Tauronu.
Dla PGE tak zwany "sojusz atomowy" ma duże znaczenie finansowe. Powstanie pierwszej siłowni jądrowej w Polsce to wydatek przynajmniej 40 miliardów złotych. KGHM, Enea i Tauron miałyby współfinansować inwestycję. Dariusz Lubera deklaruje, że jego koncern chce mieć kilkanaście procent udziałów w jądrowej spółce. Sama Polska Grupa Energetyczna zapowiadała uruchomienie pierwszej elektrowni najwcześniej w 2023 roku. Jednak Szef PGE Krzysztof Kilian powtarza, że bez wsparcia budżetu państwa to się nie uda.
W lipcu urzędnicy Ministerstwa Gospodarki skończyli prace nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej. W dokumencie czytamy, że wybór technologii oraz inwestora zagranicznego ma się odbyć w ciągu najbliższych trzech lat, a rozpoczęcie budowy - w 2016 roku.
abo
REKLAMA