more_horiz
Gospodarka

Specjalne Strefy Ekonomiczne do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:26
Zagraniczni przedsiębiorcy są zaniepokojeni niestabilnością prawa i sprzecznymi opiniami na temat roli inwestorów zagranicznych w polskiej gospodarce - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Krawczyk, szef warszawskiego biura amerykańskiego funduszu inwestycyjnego CVC Capital Partners.
Audio
  • Dlaczego inwestorzy zagraniczni lubią stabilizację i przewidywalne prawo, mówi w Polskim Radiu 24 Krzysztof Krawczyk, szef warszawskiego biura amerykańskiego funduszu inwestycyjnego CVC Capital Partners./Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Inwestorów interesuje przede wszystkim stabilne prawo, gdyż dokonywane przez kapitał zagraniczny inwestycje są obliczane na wiele lat, okres zwrotu jest obliczany na wiele lat.
Inwestorów interesuje przede wszystkim stabilne prawo, gdyż dokonywane przez kapitał zagraniczny inwestycje są obliczane na wiele lat, okres zwrotu jest obliczany na wiele lat. Foto: Pixabay

Jak jednocześnie zauważa, mamy do czynienia z pozytywną zmianą jeśli chodzi o strategię gospodarczą.

Inwestor nie lubi być zaskakiwany

̶  Inwestorzy otrzymują jasny sygnał, które gałęzie gospodarki będą rozwijać się szybciej, będą miały pozytywne otoczenie i na tej podstawie chcieliby podejmować swoje decyzje, podkreśla.

Krzysztof Krawczyk Nas nie trzeba zachęcać do inwestowania w Polsce. Polska ma prawie 40 milionów wykształconych pracowitych ludzi. My chcemy wykorzystywać ten potencjał również dla rozwoju gospodarczego kraju.

Jak zaznacza, z drugiej strony widać troszeczkę brak koordynacji i spójności w legislacji – często inwestorzy są zaskakiwani nowymi projektami ustaw.


Krzysztof Krawczyk Krzysztof Krawczyk

Zagraniczne inwestycje obliczane są na lata

Podkreśla, że inwestorów interesuje przede wszystkim stabilne prawo.

Bo jak wyjaśnia, dokonywane przez kapitał zagraniczny inwestycje są obliczane na wiele lat, okres zwrotu jest obliczany na wiele lat.

̶  Inwestując dziś, chcemy mieć pewność, że w ciągu 4-5 lat środowisko nie zmieni się na tyle w stosunku do dnia dzisiejszego, że konkretny kapitał przyniesie zakładane zyski, podkreśla gość Polskiego Radia 24.

Czy powinna powstać Rada Inwestorów Zagranicznych?

Zdaniem  Krzysztofa Krawczyka, który uczestniczył dzisiaj w prezentacji raportu "Diagnoza sytuacji - propozycje rozwiązań"  -  opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute, warto zastanowić się nad propozycją powołania Rady Inwestorów Zagranicznych.

W procesie legislacyjnym brakuje zdania inwestorów o szerszych, nie tylko własnych, horyzontach

Jak uzasadnia, brakuje w procesie legislacyjnym dyskusji z inwestorami nie reprezentującymi partykularnych interesów swoich branż czy firm, ale ludzi, którzy mają swoje głębokie doświadczenie inwestycyjne i patrzą ponad horyzont swojego interesu.

̶  Dlatego taka Rada byłaby katalizatorem, platformą do dyskusji między administracja publiczna a inwestorami, mówi Krzysztof Krawczyk.

Kontrowersje wokół Specjalnych Stref Ekonomicznych

Innym pomysłem Warsaw Enterprise Institute, jest likwidacja Specjalnych Stref Ekonomicznych, co od dawna postuluje część polskich przedsiębiorców.

Jak przypomina ekspert, SSE powstały w czasie, gdy Polska jak deszczu potrzebowała inwestycji, dlatego prosty pomysł na obniżenie podatków dla podmiotów w strefach, przyciągał.

̶  Dziś żyjemy w innej, globalnej gospodarce, stąd warto zachęcać inwestorów innymi instrumentami, mówi Krawczyk.

Warsaw Enterprise Institute  jest fundacją Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Robert Lidke, jk