more_horiz
Gospodarka

Premier podsumowuje COP24 w Katowicach: pakiet katowicki tak ważny jak Protokół z Kioto

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 14:47
Mapa drogowa do realizacji ustaleń z Paryża z 2015 roku, deklaracja sprawiedliwej transformacji, deklaracja o elektromobilności - to najważniejsze sprawy, wymienione przez premiera Mateusza Morawiecki, które udało się ustalić podczas szczytu klimatycznego COP24. 
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki mówi, że Polska odniosła sukces na zakończonym w sobotę szczycie klimatycznym w Katowicach/ Informacyjna Agencja Radiowa
Premier Mateusz Morawiecki (C), minister środowiska Henryk Kowalczyk (L) i wiceminister środowiska Michał Kurtyka (P) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów, 19 bm.
Premier Mateusz Morawiecki (C), minister środowiska Henryk Kowalczyk (L) i wiceminister środowiska Michał Kurtyka (P) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów, 19 bm.Foto: PAP/Marcin Obara

Premier podsumowuje COP24 w Katowicach:

  • Ustaliliśmy pakiet klimatyczny, który jest kamieniem milowym do ochrony klimatu i redukcji CO2 
  • Przyjęliśmy mapę drogową do realizacji ustaleń z Paryża
  • Pakiet katowicki to obok protokołu z Kioto i Porozumienia paryskiego kolejny kamień milowy na drodze do czystego środowiska
  • Przyjęliśmy deklaracje o sprawiedliwej transformacji, deklaracja o elektromobilności oraz deklaracja dot. lasów

- W Katowicach uzgodniliśmy szereg często rozbieżnych stanowisk - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki, podsumowując szczyt klimatyczny COP24. Szef rządu przypomniał także o przyjętych na szczycie deklaracjach, w tym m.in. o elektromobilności i sprawiedliwej transformacji.

Premier ocenił, że szczyt COP24 przeszedł oczekiwania rządu i dziękował przy tym polskiemu zespołowi negocjacyjnemu za zintegrowanie stanowisk wszystkich państw obecnych na szczycie. Szef rządu podziękował ministrom, prezydentowi COP24 Michałowi Kurtyce i prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

- W Katowicach uzgodniliśmy Pakiet katowicki, tj. pakiet wielu zmian dotyczących z jednej strony sprawozdawczości, ale również celów do osiągnięcia i legendy do mapy drogowej, która została wyznaczona trzy lata wcześniej w Paryżu - mówił szef rządu.

Jak podkreślił, ogólne cele dot. polityki klimatycznej zostały uzgodnione wcześniej. - My pokazaliśmy w Katowicach i uzgodniliśmy szereg bardzo różnych i często rozbieżnych stanowisk, w jaki sposób dojść do tego, w jaki sposób posługiwać się jednolitą sprawozdawczością, która jest fundamentalnie ważna, żeby utrzymać wiarygodność całego procesu - dodał.

Pakiet katowicki to najważniejszy dokumet obok protokołu z Kioto 

Według Morawieckiego tzw. "rule book" uzgodniony w Katowicach to obok protokołu z Kioto i Porozumienia paryskiego kolejny kamień milowy na drodze do czystego środowiska i ograniczenia CO2. Premier przypomniał również, że w trakcie szczytu przyjęte zostały deklaracje o sprawiedliwej transformacji, deklaracja o elektromobilności oraz deklaracja dot. lasów.

Przypomnijmy co to jest protokoł z Kioto: 

to traktat wynegocjowany w grudniu 1997 roku. Jest porozumieniem dotyczącym przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Kraje uprzemysłowione były zobligowane do redukcji ogólnej emisji gazów powodujących efekt cieplarniany o 5,2 proc. do roku 2012 w porównaniu z rokiem 1990.

Kowalczyk ws. COP24: Polska liderem w ochronie klimatu

Minister środowiska Henryk Kowalczyk, podsumowując szczyt klimatyczny COP24 stwierdził, że Polska jest już liderem w ochronie klimatu. Dodał, że dobra atmosfera podczas katowickiego szczytu spowodowała, że osiągnięto sukces negocjacyjny.

- My zredukowaliśmy od protokołu z Kioto prawie 30 proc. emisji dwutlenku węgla, a zobowiązani byliśmy do redukcji tylko 6 proc. - powiedział minister.

Kowalczyk przypomniał, że COP24 to była konferencja rekordowa, pod względem zaangażowania, ale też liczby uczestników. - Zarejestrowało się 31 tys. uczestników tej konferencji - podał.

Jak dodał, ministrowie środowiska wielu krajów gratulowali nam dobrej konferencji, organizacji, przewodnictwa Polski w tej konferencji.

czytaj więcej

JANEK SKARZYNSKI AFP East News 1200.jpg
Zobacz, co dokładnie ustalono podczas COP 24. Wiemy o co chodzi w Pakiecie katowickim

- Dobra atmosfera negocjacyjna spowodowała, że osiągnęliśmy również sukces negocjacyjny. W tych negocjacjach osiągnęliśmy cele zakładane przez Polskę. Podejmujemy się, i wszystkie kraje świata podejmują się redukcji gazów cieplarnianych - powiedział Kowalczyk.

- Cieszymy się, że wszystkie kraje wsparły Protokół katowicki - podał minister.

Pakiet Katowicki przyjęło prawie 200 państw świata. Z finalnego tekstu usunięto zapisy dotyczące deklaracji państw w sprawie poprawiania swoich strategii rozwoju względem klimatu. 
Kolejne założenia dotyczące globalnej polityki klimatycznej będą omawiane we wrześniu przyszłego roku w Chile, gdzie odbędzie się COP25.

PAP, IAR, NRG, kw