more_horiz
Gospodarka

Scale Up

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 17:55
Scale Up to młoda firma, która w efekcie powodzenia  osiągnęła wyższy poziom rozwoju od startupu. Istnieje bowiem kilka faz rozwoju startupów: od pomysłu, poprzez start i następnie rozwój.
Audio
  • Czym jest Scale Up i jak działa, wyjaśnia dr Albert Tomaszewski ze Szkoły Głównej Handlowej./ Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/

− Scale Up jest organizacją innowacyjną, która kilka problemów zidentyfikowanych na rynku już rozwiązała. Stworzyła produkt, który sprawdził się, a także model biznesu, który został zweryfikowany rynkowo - wyjaśnia dr Albert Tomaszewski ze Szkoły Głównej Handlowej.

Te dokonania zmieniły logikę funkcjonowania takiej firmy, dlatego, że przestała ona być eksperymentalną, a jej twórcy myślą o rozwoju, najczęściej globalnym.

Charakterystyczne dla scale Uupów  jest to, że nie są one jeszcze rentowne. Mogłyby osiągnąć ten etap, ponieważ zarabiają już pieniądze, ale mają tak duże potrzeby związane z inwestycjami rozwojowymi, dotyczącymi np. budowania dystrybucji i docierania do klientów, że rentowność musi poczekać. W związku z tym bardzo ważne jest dla nich finansowanie zewnętrzne.

− Takie scale Upy szukają inwestorów, często te kwoty idą w setki milionów dolarów, dlatego, że idea jest taka: jeżeli ktoś coś wymyślił i to się sprawdza, to trzeba teraz zagospodarować rynek w jak największym stopniu, po to, żeby zarabiać w przyszłości- konkluduje dr Albert Tomaszewski.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapewniło wsparcie finansowe dla 400 startupów w ramach programu Scale Up, będącego częścią programu Start in Poland.

Darius Kwiatkowski, jk


Logo NBP Logo NBP