more_horiz
Gospodarka

Korzystne dla Polski orzeczenie ws. gazociągu Opal. "Naruszenie zasady solidarności energetycznej"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 10:26
Sąd UE unieważnił decyzję Komisji Europejskiej ws. gazociągu Opal, odnogi Nord Stream. Przyznał rację Polsce, która zaskarżyła decyzję, zezwalającą na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez Gazprom. Decyzja jest dowodem na zasadność polskich zarzutów i skuteczność polskiej administracji - komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shtuterstock.com
  • Sąd UE unieważnił decyzję KE ws. gazociągu Opal
  • Komisja wcześniej zgodziła się na większe wykorzystanie gazociągu przez Rosję
  • Decyzję KE zaskarżyła Polska
  • Poparły nas Litwa i Łotwa, przeciwko były Niemcy

Według sędziów z Luksemburga decyzja Komisji Europejskiej została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej.

nord stream 2 1200 shutt.jpg
Rosyjsko-niemieckie interesy gazowe zagrożeniem dla Polski

Minister zadowolony z orzeczenia

Z korzystnej dla Polski decyzji jest zadowolony minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak powiedział, cieszy się, że głos Polski jest słyszany w tak ważnej instytucji unijnej.

- Decyzja Sądu UE jest dowodem na zasadność polskich zarzutów i skuteczność polskiej administracji. Wyrażam uznanie dla rządów Litwy i Łotwy, które poparły nas w tej sprawie - podsumował minister.

Decyzję KE zaskarżyła Polska

Polska, zaskarżając decyzję Komisji argumentowała, że zwiększenie możliwości wykorzystania gazociągu Opal przez Gazprom zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu do Unii. Podkreślała, że ta decyzja jest sprzeczna z zasadą zróżnicowania źródeł i dostaw błękitnego paliwa, oraz że uzależnia od gazu z Rosji i to w czasie kiedy Europa chce to uzależnienie zmniejszyć. 

Polskę poparły Litwa i Łotwa. Po stronie Komisji stanęły Niemcy.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa sąd