more_horiz
Gospodarka

Kolejne firmy przyłączają się do walki z epidemią koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 10:18
PZU, Port Szczecin-Świnoujście, Jastrzębska Spółka Węglowa i spółka Maspex zadeklarowały przekazanie łącznie niemal 10 mln zł na rzecz szpitali zakaźnych. W ich ślady poszło również Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe Chipolbrok z centralą w Szanghaju i oddziałem w Gdyni. Na walkę z epidemią koronowirusa w województwie pomorskim firma przekaże środki ochrony osobistej o wartości ok. 650 tys. zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Julian Rovagnati

– Środki ochrony osobistej zostaną przekazane wojewodzie pomorskiemu do dalszego rozdysponowania w ciągu tygodnia. Będą one zakupione w Chinach i dostarczone do Polski samolotem cargo – wyjaśniono.

Firma powstała 15 czerwca 1951 roku na podstawie umowy między rządami ówczesnej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Chińskiej Republiki Ludowej. Chipolbrok był pierwszą spółką joint venture, jaka została utworzona w ChRL po jej powstaniu w 1949 r. Centrala przedsiębiorstwa mieści się w Szanghaju, a jej polski oddział w Gdyni.

Bezpieczeństwo także energetyczne

Z kolei Fundacja Grupy PERN przekaże ponad milion złotych dla placówek medycznych na walkę z pandemią koronawirusa.

– W walce z epidemią konieczna jest determinacja, cierpliwość i konsekwencja, ale także środki finansowe na zakup niezbędnych narzędzi do pokonania choroby. Dlatego chcemy mieć wkład w pomoc naszym placówkom medycznym – oświadczył prezes PERN Igor Wasilewski.

Spółka poinformowała, że – jako jedna ze spółek Skarbu Państwa odpowiedzialna za infrastrukturę krytyczną  – wprowadziła szereg zabezpieczeń we własnym funkcjonowaniu na wypadek zagrożeń. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa i utrzymanie ciągłości działania, aby klienci czyli rafinerie, ale także odbiorcy końcowi na stacjach paliw, nie odczuli tej sytuacji.

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych, posiada także magazyny ropy naftowej i paliw, zarządza również morskim terminalem przeładunkowym.

Infolinia ze wsparciem Energi

W nieco inny rodzaj pomocy zaangażowały się spółki Energa Obrotu oraz Energa Operator. Część ich pracowników, którzy na co dzień odpowiadają na telefoniczne pytania klientów, odbiera połączenia z infolinii alarmowej NFZ. Pracownicy zostali wyposażeni we wszelkie informacje i specjalne skrypty przygotowane właśnie na potrzeby walki z epidemią koronawirusa.

Infolinia NFZ 800 190 590 działa przez całą dobę, jest czynna siedem dni w tygodniu. Połączenie jest bezpłatne. Można dowiedzieć się tu m.in., jak zachować się w przypadku podejrzenia zarażeniem koronawirusem, gdzie znajduje się najbliższy punkt inspekcji sanitarnej czy szpital zakaźny i w jaki sposób się z nimi skontaktować.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md,pg