more_horiz
Gospodarka

Skutki pandemii odczuwają w zasadzie wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 13:35
Skutki pandemii koronawirusa odczuwają w zasadzie wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce. Z raportu Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej wynika, że spadek sprzedaży dotknął do tej pory ponad 80 procent firm.
Audio
  • Skutki pandemii COVID 19 odczuwają w zasadzie wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce - relacja Krystyny Prostak (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Doidam 10

90% firm wdraża procedury przeciw COVID 19. Tyle samo spodziewa się pogorszenia wyników finansowych na koniec roku.

Które branże najbardziej tracą?

Dyrektor generalna Izby Monika Constant powiedziała, że najbardziej skutki obecnej sytuacji przekładają się na turystykę, gastronomię, ale także na usługi dla biznesu. Dodała, że większość badanych firm na razie nie jest w stanie określić skali spadków. Co czwarta szacuje, że spadki sprzedaży czy przychodów przekroczą 15 procent. Dodatkowo ponad 60 procent z nich zauważa, że dotykają ich absencje związane z wykorzystaniem urlopów przez pracowników lub zwolnień na opiekę nad dziećmi.

Problemy z dostawami

Dodatkowe problemy związane są z logistyką i systemem dostaw. Prawie 35 procent firm wskazuje, że ma problemy z otrzymywaniem na czas zamówionych produktów od poddostawców. prawie 10 procent widzi utrudnienia dotyczące eksportu.

Udział w badaniu Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej wzięło 118 przedsiębiorstw, z czego 35% to firmy polskie, 58% francuskie, a 7% z kapitałem pochodzącym z innych krajów. Ankietę przeprowadzano od 13 do 17 marca.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Zobacz więcej na temat: firma koronawirus gosp dół

REKLAMA