more_horiz
Gospodarka

Wielka Brytania szykuje pakiet ratunkowy dla firm

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 12:50
Po nocnych rozmowach z przedstawicielami biznesu i liderami związków zawodowych rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o przygotowaniu pakietu ratunkowego, który ma utrzymać zatrudnienie i poziom wynagrodzenia pracowników. Jest to kolejna próba wprowadzenia rozwiązania zmniejszającego obciążenia przedsiębiorstw.
London City
London CityFoto: Shutterstock

Wiele firm na Wyspach Brytyjskich ostrzega przed upadkiem, likwidując tysiące miejsc pracy, ponieważ życie w Wielkiej Brytanii jest w dużej mierze zawieszone. Pod presją biznesu i związkowców premier Boris Johnson zapowiedział rozszerzony pakiet wsparcia, który rząd zaproponuje pracownikom. Premier wezwał jednocześnie zmagające się z problemami firmy do „trzymania się swoich pracowników, ponieważ wszyscy będziemy ich potrzebować”.

Dni wolne od pracy i dotacje

Jedną z omawianych propozycji jest przyjęcie przez Wielką Brytanię rozwiązań wprowadzonych w Danii, gdzie rząd obiecał pokryć 75 proc. wynagrodzeń w prywatnych firmach przez trzy miesiące, jeśli właściciele tych firm obiecają nie zwalniać pracowników.

– Wiele innych krajów już to zrobiło – Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy. Wprowadziły wsparcie dla płac pracowniczych. Jeśli nastąpi to szybko, to uważam, że istnieją firmy, które podejmą inną decyzję, ponieważ chcą zatrzymać swoich pracowników – powiedziała BBC Dame Carolyn Fairbairn, dyrektor generalny Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego.

Ogłoszenie pakietu nastąpi kilka dni po tym, jak rząd zapowiedział znaczne wsparcie finansowe, w tym 330 mld funtów pożyczek, 20 mld funtów innej pomocy, dni wolne od pracy i dotacje dla sprzedawców detalicznych oraz pubów.

Bank Anglii obniżył stopy procentowe już drugi raz w ciągu tygodnia, aby spróbować wesprzeć brytyjską gospodarkę, a pożyczkodawcy oferują trzymiesięczne wakacje hipoteczne właścicielom domów znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej z powodu wirusa.

Pieniądze trafią do kieszeni pracowników

W czwartek kanclerz skarbu Rishi Sunak rozmawiał z przedstawicielami grup biznesowych i związków zawodowych, w tym Federacji Małych Firm i Kongresu Związków Zawodowych. Uzgodniono, że należy zrobić dodatkowo, aby chronić miejsca pracy.

– Oprócz zapewniania wsparcia w sytuacjach kryzysowych dla biznesu ważne jest, aby pieniądze trafiały teraz do kieszeni pracowników. Musimy zrobić wszystko, aby powstrzymać firmy przed upadkiem i pogrążeniem pracowników w biedzie – powiedziała Frances O'Grady, generał sekretarz Kongresu Związku Zawodowego.

Wszystkie strony wypowiedziały się jednym głosem na temat bezprecedensowego planu pomocy pracownikom w czasie spowolnienia gospodarki. Omawiane pomysły obejmują zagwarantowanie pewnej części – ponad połowy – zarobków pracowników określonych sektorów.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/BBC/DoS, md

REKLAMA