more_horiz
Gospodarka

Dreamliner ze sprzętem medycznym z Chin wylądował w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 08:59
Do Poznania dotarł pierwszy z serii samolotów transportujących do Polski sprzęt ochronny pomocny w walce z koronawirusem kupiony w Chinach przez Fundację Lekarze Lekarzom. Następne transporty spodziewane są w kolejnych dniach.
Rozładunek sprzętu na lotnisku Poznań-Ławica
Rozładunek sprzętu na lotnisku Poznań-ŁawicaFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • Rano na lotnisku Poznań-Ławica wylądował Dreamliner ze sprzętem medycznym zakupionym w Chinach w związku z pandemią koronawirusa
  • Transport realizowany był LOT-owskim Dreamlinerem
  • W sumie do Polski trafi m.in. ponad milion masek chirurgicznych i 100 tysięcy przyłbic

Dzięki 20 mln zł darowizny przekazanej przez Kulczyk Foundation działająca przy Naczelnej Izbie Lekarskiej Fundacja Lekarze Lekarzom kupiła łącznie 1 mln masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. gogli, 100 tys. przyłbic oraz 100 tys. kombinezonów II klasy.

Rzecznik Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Katarzyna Strzałkowska poinformowała, że po tym, jak sprzęt zostanie zgromadzony w centrum dystrybucji, będzie można podać, co dotarło do Poznania. Pomoc zostanie przekazana do okręgowych izb lekarskich.


pap lądowanie antonow 1200.jpg
Antonow An-225 Mrija wylądował na Okęciu. Na pokładzie dziesiątki ton sprzętu na walkę z koronawirusem

Wcześniej informowała, że w sumie do Polski trafi 57 ton sprzętu ochronnego o łącznej objętości 470 metrów sześciennych. Z tego powodu dostawy z chińskiego Kantonu podzielono na cztery transporty.

Dostawy sprzętu medycznego z Państwa Środka

Sprzęt dotarł do Polski na pokładzie Boeinga 787-800 Dreamliner. Przewoźnikiem jest LOT Cargo. Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej, co pozwala m.in. na zwolnienie z cła i podatku VAT.

W poniedziałek rzecznik WIL podała, że wielkopolski samorząd lekarski ma otrzymać od Fundacji Lekarze Lekarzom ponad 70 tys. maseczek chirurgicznych, ponad 100 tys. masek typu FFP2 N95, ponad 7,5 tys. kombinezonów, a także ponad 7 tys. gogli.

PolskieRadio24.pl, PAP, md