more_horiz
Gospodarka

PGNiG stawia na paliwa alternatywne. Spółka ogłosiła start Programu Wodorowego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 12:05
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ogłosiło start nowego programu wodorowego, w ramach którego zrealizuje pięć projektów, m.in. zbuduje stację tankowania pojazdów napędzanych wodorem. Wartość projektu to 31 mln zł w ciągu 4 lat.
Audio
  • Jerzy Kwieciński: wodór może być produkowany z gazu ziemnego, można do tego wykorzystać też nadwyżki energii odnawialnej (IAR)
  • Jerzy Kwieciński o celach programu (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podkreślił, że wodór to paliwo przyszłości.

- Sądzimy, że może on być wykorzystany w sieciach gazowych i zastępować stopniowo obecnie dominujący gaz - głównie ziemny - wyjaśnił.

Jerzy Kwieciński dodał, że PGNiG w najbliższym czasie wybuduje stacje do napełniania pojazdów tym paliwem. Na razie tych pojazdów jest w naszym kraju niewiele - zaznaczył. To to sfera badawcza, w ramach której spółka chce, żeby wodór będzie wykorzystywany do celów transportowych.

oze1200.jpg
Europa bezpieczna energetycznie. Komisja Europejska apeluje o zielone inwestycje

Prezes PGNiG wyjaśnił, że wodór może być produkowany z gazu ziemnego, można do tego wykorzystać też nadwyżki energii odnawialnej - pochodzącej czy to z fotowoltaiki, czy z wiatru.

Co składa się na Program Wodorowy PGNiG?

Budowa badawczej stacji tankowania pojazdów napędzanych wodorem - projekt Hydra Tank - planowane jest przy siedzibie PGNiG przy ul. Prądzyńskiego w Warszawie.

Drugi projekt o nazwie InGrid – Power to Gas przewiduje powstanie w oddziale spółki w Odolanowie instalacji, w której w 2022 roku ma rozpocząć się produkcja "zielonego wodoru".

W planach rozbudowa laboratorium

Trzeci projekt to rozbudowa działalności analitycznej Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG, by stało się ono laboratorium badającym czystość wodoru. Po uzyskaniu akredytacji Laboratorium będzie badało paliwa alternatywne dla PGNiG oraz komercyjnie dla podmiotów zewnętrznych.

Będzie współpraca z innymi gigantami

Program obejmie także kwestię magazynowania wodoru oraz wykorzystania go w energetyce przemysłowej. Jerzy Kwieciński zapowiedział współpracę z Lotosem i Orlenem, m.in. jeśli chodzi o stacje tankowania pojazdów napędzanych wodorem. 

PolskieRadio24.pl, PGNiG, IAR/PAP, md