more_horiz
Gospodarka

Pieniądze z UE na zieloną transformację dla trzech województw. Znamy szczegóły planu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 10:30
Polska dostanie na to ponad 2 miliony złotych (0,5 miliona euro) z UE. Komisja Europejska pozytywnie oceniła wniosek przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Pieniądze będą pochodzić z Programu Wspierania Reform Strukturalnych. MFiPR złożyło wniosek 31 marca. Swoją decyzję Komisja Europejska przekazała w poniedziałek 11 04.2020 r.. Podobne wnioski złożyło także 18 państw członkowskich UE.


- Negocjacje dotyczące Funduszu Sprawiedliwej Transformacji trwają, ale już teraz wiemy, że skorzystanie z dostępnych w nim środków będzie wymagało przygotowania planów sprawiedliwej transformacji dla poszczególnych województw.


podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Prawie 100 mln euro dotacji dla mikro-, małych i średnich firm na innowacje

Chcemy być gotowi jak najszybciej, dlatego będziemy współpracować z regionami w przy przygotowaniu takich planów i zawnioskowaliśmy do Komisji Europejskiej o wsparcie finansowe – wyjaśnia minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pomoc dla trzech województw

Komisja Europejska zgodziła się, by te pieniądze wsparły przygotowanie planów sprawiedliwej transformacji dla trzech województw – śląskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, w których znajduje się 9 obszarów wymagających transformacji.


senior mężczyzna dziadek komputer internet 1200.jpg
Szybka pomoc dla instytucji opieki. Pół miliarda złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego

Chodzi o Katowice, Bielsko-Białą, Tychy, Rybnik, Gliwice, Bytom, Sosnowiec (wszystkie w województwie śląskim), Konin (województwo wielkopolskie) i Wałbrzych (województwo dolnośląskie). Kolejnym krokiem będzie wybór firmy doradczej, która wspólnie z MFiPR i województwami będzie pracować nad planami.

Zielona transformacja UE

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to jeden z mechanizmów Europejskiego Zielonego Ładu, czyli planu działań UE na rzecz zrównoważonej gospodarki. Fundusz ma wspierać transformację regionów, których gospodarki opierają się na wydobyciu węgla. W ramach funduszu na lata 2021-2027 dla całej UE przewidziano 7,5 miliarda euro, z czego Polska (według propozycji KE, która jest wciąż dyskutowana) ma dostać największą część - 2 miliardy euro.

PolskieRadio24/IAR/PAP/sw