more_horiz
Gospodarka

Ułatwienia w programie "Czyste Powietrze". Rusza też ogólnopolska infolinia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 14:45
Aby ułatwić wnioskodawcom "Czystego Powietrza" wybór urządzeń i materiałów, spełniających wymagania techniczne określone w programie, NFOŚiGW rozszerza dotychczasową bazę danych urządzeń grzewczych. Lista posłuży też do potwierdzania osiągnięcia efektu ekologicznego inwestycji.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: 24Novembers/Shutterstock.com

W 2021 r. w "Czystym Powietrzu" kwalifikowane będą tylko materiały i urządzenia wpisane na "zieloną" listę. Pomoc online dostępna będzie od września tego roku aż do końca realizacji programu. Równolegle przygotowano ogólnopolską infolinię "Czystego Powietrza", która ruszy 3 sierpnia br.

Zaoszczędzi czas i przyspieszy weryfikację

– Przygotowanie "Listy zielonych urządzeń i materiałów" (ZUM) jest ważnym elementem nowej odsłony "Czystego Powietrza", którą wdrażamy od 15 maja tego roku. Baza powstaje w oparciu o przepisy budowlane i normy obowiązujące w Polsce, więc zagwarantujemy naszym beneficjentom dostęp do sprawdzonych, ekologicznych rozwiązań – mówi Dominik Bąk, p.o. Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Narzędzie to – które zgodnie z zamysłem – zaoszczędzi czas i przyspieszy weryfikację wniosków w programie, przede wszystkim przyczyni się, przez dobór wysokiej jakości urządzeń i materiałów, do redukcji emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw w sektorze komunalno-bytowym i trwałej poprawy jakości powietrza.

Kompleksowy katalog ZUM powstaje na bazie już funkcjonującej strony czyste-urzadzenia.ios.edu.pl i będzie zgodny z programem, w szczególności z kategoriami kosztów kwalifikowanych oraz wymaganiami technicznymi.


oze 1200.jpg
"Polska nie może do niej dopłacać". Artur Soboń o transformacji energetycznej

Pod adresem lista-zum.ios.edu.pl znajdą się urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe a także urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła). Nowością będą dodatkowe elementy: materiały izolacyjne, stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i garażowe. Aktualizacje są przewidziane do końca trwania programu w 2029 r.

Urządzenia uszeregowane w sposób losowy

Bazę, która będzie eliminować występowanie przypadków nieuczciwej konkurencji ze strony firm producenckich, nadal będą współtworzyć producenci i autoryzowani dystrybutorzy urządzeń grzewczych. Żeby wpisać produkt na listę wymagana będzie rejestracja na stronie. Zgłoszone urządzenia, po weryfikacji, zostaną umieszczone w ogólnodostępnej bazie, która będzie miała charakter informacyjny i nie będzie rankingiem czy informacją handlową, a dodawane urządzenia będą uszeregowane w sposób losowy.

W opinii NFOŚiGW pomoc przyda się nie tylko wnioskodawcom czy beneficjentom programu, ale też wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej, bankom czy innym partnerom programu w celu weryfikacji kwalifikowalności sprzętu i materiałów, które są objęte wsparciem.


panele słoneczne 1200 ok. PIXABAY.jpg
Program "Mój prąd" coraz bardziej popularny. Znamy liczbę wniosków o dofinansowanie paneli słonecznych

Pierwszej porady już 3 sierpnia

Za realizację zadania, w tym administrację i aktualizację bazy, odpowiedzialny będzie Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, który odpowiedzialny będzie również za uruchomienie i obsługę profesjonalnej infolinii programu "Czyste Powietrze".

Pierwszej porady – pod numerem 22 340 40 80 – można spodziewać się 3 sierpnia tego roku. Konsultanci będą dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Pomoc ma działać przez 2,5 roku.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS