more_horiz
Gospodarka

Ugody banków z frankowiczami. ZBP: trwają prace nad propozycją KNF, klienci wypełnią ankiety

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 10:44
Związek Banków Polskich pracuje nad propozycją Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącą zawierania przez banki ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. - Kredytobiorcom zostaną przedstawione ankiety, potem projekt wejdzie w fazę pilotażu - tłumaczy prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Korneeva Kristina

- To jest jedno z największych ewentualnych przedsięwzięć o charakterze finansowym, ale także prawnym, także wielkim wyzwaniem jeśli chodzi o obciążenia, zapewnienie stabilności, więc tutaj te prace muszą być poprowadzone dokładnie. One będą miały swoją fazę rozmów, pewnego komunikowania się z klientami poprzez pewne specjalne ankiety - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz zapytany, kiedy sektor bankowy przedstawi stanowisko odnośnie propozycji przewodniczącego KNF w sprawie kwestii kredytów frankowych.

Glapiński free 1200.jpg
Co dalej z kredytami walutowymi? Prezes NBP: nie ma dobrego rozwiązania

Zbudować możliwie szeroki konsensus

Przypomnijmy, że na początku grudnia Komisja Nadzoru Finansowego oceniła, że nadszedł moment, by sektor bankowy ostatecznie uporał się z problemem kredytów we frankach szwajcarskich. KNF zaproponował więc bankom, by wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby realną alternatywą do ścieżki sądowej.

- My w KNF mamy pewną wizję, jak można by do tego tematu podejść. Najważniejsze jest, aby z uwagi na narosłe wokół tego tematu oczekiwania można było zaprezentować koncepcję, wokół której daje się zbudować możliwe szeroki konsensus - tłumaczył wówczas przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

Jego zdaniem rozwiązanie, które zostanie wypracowane, musi uwzględniać także interesy klientów, którzy w analogicznym czasie co kredytobiorcy frankowi zaciągali kredyty w złotych.

- By rozwiązanie nie prowadziło do poczucia niesprawiedliwości - podkreślił.

Propozycja KNF przewiduje, że banki zaoferują klientom dobrowolne porozumienie, na mocy którego klient rozliczałby się z bankiem tak, jak gdyby jego kredyt od początku był kredytem złotowym oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę.

- Jest to rozwiązanie najbardziej spójne, osobiście jestem przekonany, że jest to rozwiązanie, które ma szanse powodzenia - dodał Jacek Jastrzębski.

To ma szansę się udać

Propozycję Komisji pozytywnie oceniło Ministerstwo Finansów.

- Propozycja UKNF nie wpłynęła do Ministerstwa Finansów i tym samym nie była wypracowywana wspólnie z MF. Z informacji prasowych wynika, że propozycja ta ma opierać się na samoregulacji sektora bankowego w odniesieniu do kwestii kredytów denominowanych i indeksowanych do walut obcych. MF pozytywnie ocenia działania samoregulacyjne, które mogłoby z jednej strony być korzystne zarówno z punktu widzenia kredytobiorcy, jak również kredytodawcy - poinformował resort finansów.

Już w połowie grudnia Komisja Nadzoru Finansowego odbyła robocze konsultacje z jednym z banków, który rozważa przedstawienie tego rozwiązania. W ciągu kilka dni kolejne banki skontaktowały się z regulatorem w celu prowadzenia rozmów i konsultacji dotyczących dopracowania parametrów tej koncepcji.

Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg
60 mln zł kary dla trzech banków za niedozwolone klauzule. Jest decyzja UOKiK

- Bardzo bym chciał i jestem przekonany, że to ma szansę się udać, że za przykładem tego banku pójdą też inne i w toku roboczych uzgodnień zostanie wypracowane rozwiązanie, z którym banki będą mogły wyjść do klientów - podkreślił przewodniczący KNF.

Jacek Jastrzębski przyznał jednocześnie, że być może byłby jakiś odsetek spraw, gdzie rozstrzygnięcia dla klienta byłyby korzystniejsze w przypadku drogi sądowej, ale spór sądowy trwa, a jego wynik jest niepewny, i jednocześnie istnieje konieczność ponoszenia kosztów prawnych, także na rzecz kancelarii prawnych. W przypadku ugody z bankiem nie ma tych kosztów.


PolskieRadio24.pl, PAP, alebank.pl, DoS