more_horiz
Gospodarka

Chmura obliczeniowa, czyli innowacyjne rozwiązanie dla biznesu i administracji publicznej

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 13:20
Chmura obliczeniowa coraz bardziej zyskuje na popularności. Wiele polskich przedsiębiorstw już odkrywa jej zalety, dołączając do liderów w zakresie prowadzenia innowacyjnego biznesu. Wyjaśniamy, czym jest chmura obliczeniowa, jak działa i dlaczego Twój biznes na tym skorzysta.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/vectorfusionart

Chmura obliczeniowa to ogólny termin określający wszystko, co wiąże się z dostarczaniem usług hostingowych przez Internet. Usługi te są podzielone na trzy główne kategorie: infrastruktura jako usługa (IaaS), platforma jako usługa (PaaS) i oprogramowanie jako usługa (SaaS).

Czytaj także:
shutt facebook 1200.jpg
Twoje dane są cenne. Sprawdź, ile jesteś wart dla portali społecznościowych

Mylenie chmury obliczeniowej (ang. cloud computing) z technologią jest błędem. Chmura nie jest technologią - jest to nowy model biznesowy napędzany przez nowe technologie. Chmura sprzedaje infrastrukturę IT, platformy i aplikacje jako usługi. Jej model "pay as you go", czyli "płać na bieżąco", redukuje czas, pieniądze i liczbę osób potrzebnych do zbudowania i wdrożenia infrastruktury i aplikacji. Główne korzyści z chmury to wydajność, sprawność i innowacyjność.

Jak działa chmura obliczeniowa?

Chmura może być prywatna lub publiczna. Chmura publiczna sprzedaje usługi każdemu w Internecie. Chmura prywatna to zastrzeżona sieć lub centrum danych, które dostarcza hostowane usługi ograniczonej liczbie osób, z określonymi ustawieniami dostępu i uprawnień. Prywatna czy publiczna, celem chmury obliczeniowej jest zapewnienie łatwego, skalowalnego dostępu do zasobów obliczeniowych i usług IT.

Chmura obliczeniowa działa poprzez umożliwienie urządzeniom klienckim dostępu do danych przez Internet, ze zdalnych serwerów, baz danych i komputerów.

Połączenie sieciowe z Internetem łączy front-end (obejmuje urządzenie klienckie, przeglądarkę, sieć i aplikacje oprogramowania w chmurze) z back-endem, który składa się z baz danych, serwerów i komputerów. Back-end działa jako repozytorium, przechowując dane, do których dostęp ma front-end.

Czytaj także:
shutt trybiki 1200.jpg
Praca zespołów wirtualnych. Warto wiedzieć

Komunikacja pomiędzy front-endem a back-endem jest zarządzana przez centralny serwer. Serwer centralny opiera się na protokołach ułatwiających wymianę danych. Wykorzystuje on między innymi oprogramowanie do zarządzania łącznością między różnymi urządzeniami klienckimi a serwerami w chmurze. Zazwyczaj dla każdej aplikacji istnieje dedykowany serwer.

Ekonomia chmury

Opłacalność cloud computing jest oparta na metodzie ''pay as you go''. Użytkownicy/klienci muszą płacić tylko za swój sposób korzystania z usług w chmurze. Płacenie tylko za wybrane usługi jest zdecydowanie opłacalne dla użytkowników. Chmura pozwala również wyeliminować niektóre koszty pośrednie, które są generowane przez aktywa posiadane przez firmę (np. licencje oprogramowania, konieczność serwisowania). W chmurze użytkownicy mogą korzystać z oprogramowania na zasadzie subskrypcji bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów, ponieważ własność oprogramowania świadczącego usługę pozostaje w gestii dostawcy chmury.

Wygoda dla użytkownika

Przechowywanie informacji w chmurze oznacza, że użytkownicy mogą uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Oznacza to, że użytkownicy nie muszą nosić ze sobą dysków USB, zewnętrznych dysków twardych lub wielu płyt CD, aby uzyskać dostęp do swoich danych. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do danych firmowych za pomocą smartfonów i innych urządzeń mobilnych, umożliwiając pracownikom zdalnym bycie na bieżąco ze współpracownikami i klientami. Użytkownicy końcowi mogą łatwo przetwarzać, przechowywać, odzyskiwać i odtwarzać zasoby w chmurze. Ponadto, dostawcy usług w chmurze zapewniają wszystkie aktualizacje i uaktualnienia automatycznie, oszczędzając czas i wysiłek.

Dodatkowo przechowywanie danych w chmurze gwarantuje, że użytkownicy zawsze mają dostęp do swoich danych, nawet jeśli ich urządzenia, np. laptopy lub smartfony, nie działają. Dzięki usługom opartym na chmurze organizacje mogą szybko odzyskać swoje dane w przypadku sytuacji awaryjnych, takich jak klęski żywiołowe lub przerwy w dostawie prądu.

Polska w chmurze

W Polsce działa już System Zapewniania Usług Chmurowych (ZUCH) - to wsparcie wykorzystania rozwiązań chmurowych w administracji publicznej.

Czytaj także:
shutt cyberatak 1200.jpg
Cyberwojna trwa. Polska też w niej uczestniczy

Portal służy do oferowania usług chmurowych przez dostawców komercyjnych. Za jego pośrednictwem każdy urząd będzie mógł kupić wybrane usługi, takie jak narzędzia pracy grupowej, pakiet biurowy czy wirtualny serwer. Co więcej, urzędy będą mogły uzyskać pomoc w zakresie odpowiedniego doboru rozwiązania informatycznego czy procesu zakupowego. Jedną z kluczowych funkcji systemu jest elektroniczna ankieta, która właścicielom systemów ma ułatwić podejmowanie decyzji w wyborze rodzaju chmury. 

ZUCH opiera się o zapisy uchwały Rady Ministrów z dnia 11 września 2019 r. w sprawie inicjatywy „Wspólna Infrastruktura Informacyjna Państwa” (WIIP), jak również specustawy o przeciwdziałaniu COVID-19.


PolskieRadio24.pl/TechTarget/gov.pl/mib