more_horiz
Gospodarka

Krajowy Planu Odbudowy. PGE zgłosiła 24 projekty o wartości 74 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 12:12
Największa polska spółka energetyczna PGE poinformowała, że do Krajowego Planu Odbudowy (KPO) zgłosiła 24 projekty o wartości 74 mld zł. 80 proc. mają stanowić inwestycje w odnawialne źródła energii.
elektrownia w Opolu należąca do PGE
elektrownia w Opolu należąca do PGEFoto: PGE/Twitter

Wśród inwestycji znalazły się dwa projekty morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej wartości 35 mld zł.

- Liczymy na wsparcie tych projektów, dzięki czemu możliwe będzie obniżenie kosztów transformacji energetycznej w Polsce. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej stanowi impuls rozwojowy dla polskiej gospodarki i szansę dla krajowych przedsiębiorstw na udział w jednym z najważniejszych projektów infrastrukturalnych w kraju – podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski.


oze 1200.jpg
PGE inwestuje w morskie farmy wiatrowe. Współpraca z Duńczykami ma przynieść ogromne oszczędności

Duże inwestycje PGE w produkcję prądu


Pozostałe 22 projekty o wartości 39 mld zł, które PGE chce finansować z KPO to inwestycje w ciepłownictwom w tym przejście z węgla na gaz, w wytwarzanie energii elektrycznej w tym z OZE oraz w nowoczesną infrastrukturę dystrybucyjną.

Spółka zastrzegła, że z uwagi na to, że prace nad ostatecznym kształtem KPO nie są zakończone, a szczegóły dotyczące formy oraz wysokości wsparcia nie są jeszcze znane, na tym etapie nie jest jeszcze możliwe oszacowanie, o jaką ostateczną kwotę dofinansowania PGE będzie aplikować.


farmy wiatrowe .jpg
"Zielone" plany PGE, Enei i Taurona. Polskie koncerny stawiają na energię z farm wiatrowych

Czym jest Krajowy Plan Odbudowy ?


Rząd przekazał w piątek 26 lutego b.r. do konsultacji Krajowy Plan Odbudowy. Powstanie i zatwierdzenie planu wynika z Europejskiego Instrumentu Odbudowy (Recovery and Resilience Facility - RRF), który przewiduje 750 mld euro pomocy dla państw członkowskich.

Polska ma być czwartym co do wielkości beneficjentem tego programu. Pieniądze muszą być przeznaczone na konkretne inwestycje, wpisujące się w kluczowe obszary dla UE. To m.in. infrastruktura, transport, energia i środowisko.

KPO powinien zostać złożony do Komisji Europejskiej jako jeden zintegrowany dokument do 30 kwietnia 2021.


PR24/PAP/sw