more_horiz
Gospodarka

Polski Ład zlikwiduje internetowe białe plamy. "Cyber 2025" ma poprawić dostęp do usług cyfrowych

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 10:37
- Dzięki Polskiemu Ładowi osoby, które urodzą się w 2025 r., nie będą znały rzeczywistości, w której w naszym kraju są internetowe białe plamy albo brak zasięgu telefonów komórkowych - powiedziała szefowa GovTech Justyna Orłowska.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/ra2 studio

Polski Ład zawiera m.in. założenie, że do 2024 r. każde gospodarstwo domowe w Polsce będzie miało dostęp do szerokopasmowego internetu z możliwością modernizacji do prędkości dostępnej w gigabitach na sekundę. Zostaną także wyeliminowane ostatnie "białe plamy" zasięgu telefonii komórkowej.

- Czynnikiem, który będzie prowadził do sukcesu realizacji tych ambitnych planów, będzie przede wszystkim współpraca z biznesem i innowatorami. Liczmy m.in. na dalszą szeroką współpracę Rady ds. Cyfryzacji. Chcemy, by osoby, które urodzą się w 2025 r., nie znały rzeczywistości, w której są białe plamy w naszym kraju - podkreśliła Justyna Orłowska.

Cyfryzacja wszystkich usług administracyjnych

komputer technologie cyfryzacja 1200.jpg
Pomoc przy podatkach i szczepieniach. Dzięki cyfrowej administracji możemy załatwić coraz więcej spraw

Jak mówiła szefowa GovTech, Polski Ład zawiera program Cyber 2025, w ramach którego przewidziano wiele inicjatyw dotyczących każdej dziedziny życia.

- Przykładowo w ramach inwestycji w służbę zdrowia - co jest wskazane jako jeden z filarów Polskiego Ładu - część pieniędzy przeznaczona będzie na cyfryzację. Nie wyobrażamy sobie życia w pandemii bez e-recept i e-skierowania, ale to dopiero początek. Chcemy osiągnąć sytuację, w której lekarze będą skupiać się na leczeniu, a nie aspektach biurokratycznych - mówiła, podkreślając, że podobne plany dotyczą innych obszarów, na przykład samorządu terytorialnego.

- Mamy w planach cyfryzację wszystkich usług świadczonych przez urzędy. Innym z celów jest, aby do 2023 r. 60 proc. obywateli miało wyłącznie cyfrowy kontakt z urzędem, bez konieczności odwiedzania go, a co drugi Polak miał profil zaufany. Chcemy zaoferować urzędom więcej narzędzi takich jak ZUCH, czyli Zapewniania Usług Chmurowych. Chcemy też m.in. umożliwić urzędom tworzenie własnych e-usług - zadeklarowała Justyna Orłowska.

Rozwój kompetencji cyfrowych obywateli

Polski Ład zakłada m.in. przekazanie samorządom środków na zakup sprzętu i oprogramowania, zakup usług chmurowych, działania na rzecz podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa czy niesienia wsparcia osobom wykluczonym cyfrowo.

Przewiduje też przekazanie gminom nieodpłatnego systemu prowadzenia i zarządzania urzędem z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych. Będzie on zawierał narzędzia do wspólnej pracy, portale, czatboty, narzędzia zbierania opinii i interakcji z obywatelami.

Samorządy zyskają też możliwość bezpłatnego przeniesienia swoich serwisów na portal samorzad.gov.pl, na którym będą mogły publikować wszystkie polskie gminy i powiaty.

W tym kontekście Polski Ład przewiduje także rozwijanie kompetencji cyfrowych obywateli.

- Niedługo oddamy do konsultacji dokument rządowy "Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych", który uszczegółowi nasze działania w tym obszarze - powiedziała.

Z myślą o sektorze technologicznym

Dużym wyzwaniem, które stawia Polski Ład, jest także zwiększanie bazy sektora technologicznego.

- Temu celowi mają służyć m.in. szkolenia przekwalifikowujące, a także rozszerzenie programu Poland Business Harbour. Na wizy z tego programu wjechało do Polski ponad 10 tys. osób. Jak mówiła szefowa GovTech, według informacji otrzymanych od branży IT, mogłaby ona z dnia na dzień wchłonąć co najmniej 100 tys. pracowników.

Polski Ład zakłada m.in. wprowadzenie szeroko zakrojonego systemu przyciągania specjalistów z branż deficytowych - programistów, inżynierów czy lekarzy. Początkowo będzie jednak skierowany do specjalistów IT z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, a potem rozszerzany na kolejne kraje i specjalności, w zależności od potrzeb polskiego rynku pracy.


PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

REKLAMA