more_horiz
Gospodarka

Od dziś zmiany w przepisach ruchu drogowego. Celem poprawa bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 08:04
Od dziś obowiązują nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Piesi chcący przejść przez jezdnię mają pierwszeństwo. Tak jak kierowcy muszą jednak zachować szczególną ostrożność.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Velimir Zeland/shutterstock
Posłuchaj
00:52 drogspec.mp3 Od dziś nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa na drodze - relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)
 

Jak mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, nowe przepisy likwidują też możliwość szybszej jazdy w nocy na terenie zabudowanym. Limit 50 kilometrów na godzinę obowiązuje teraz całą dobę. Dotychczas między godziną 23 a piątą rano samochody mogły jechać o 10 kilometrów szybciej. Przepisy zabraniają też tak zwanej jazdy na zderzaku, czyli ze zbyt małym odstępem na autostradach i drogach ekspresowych. Ta regulacja nie będzie obowiązywać jedynie podczas wyprzedzania.


Obwodnica
Wyprowadzi tranzyt i ciężki ruch z miejscowości. Powstanie obwodnica Sztabina
Posłuchaj
00:21 spec1.mp3 Minister Andrzej Adamczyk o zmianach w przepisach (IAR)

Bez patrzenia w telefon na pasach

Podczas przechodzenia przez jezdnię pieszy nie może korzystać z urządzeń elektronicznych. Jak mówi sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik, urządzenia te nie mogą zakłócać możliwości obserwacji otoczenia. Policja będzie mogła ukarać pieszego, który przechodząc przez przejście, patrzy w ekran telefonu komórkowego.

Posłuchaj
00:23 drog2.mp3 Konrad Romik: podczas przechodzenia przez jezdnię nie można korzystać z urządzeń elektronicznych (IAR)

Konrad Romik podkreślił, że do funkcjonariusza będzie należała interpretacja określenia "zachowanie szczególnej ostrożności". Jeżeli uzna, że zagrożenie bezpieczeństwa wynikało z jej niespełnienia, wtedy pieszy będzie mógł zostać ukarany. Kary będą też za przekroczenie limitu 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym, a także przy zachowaniu zbyt małej odległości od poprzedzającego pojazdu.

REKLAMA