more_horiz
Gospodarka

Jaki procent firm dostał umorzenie pomocy z tarczy antykryzysowej PFR? Znamy najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 11:30
Już 75 proc. firm, które otrzymały wsparcie z Tarczy PFR 1.0, dostało decyzje o umorzeniu - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Suma umorzeń to łącznie 30 mld zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Robert Bartosewicz/Polskie Radio

Wiceprezes PFR podkreślił, że z 348 tys. firm, które otrzymały wsparcie z Tarczy PFR 1.0 decyzję o umorzeniu otrzymało 260 tys. przedsiębiorstw. Przypomniał, że 82 proc. firm zaaprobowało wyliczoną i przedstawioną przez PFR wartość umorzenia. W przypadku 10 proc. decyzji PFR wymagało to uzupełnienia danych (np. oświadczeń firm o stratach), a 7-8 proc. wniosków do PFR o umorzeniu subwencji jest wciąż rozpatrywanych.

-PFR jeszcze weryfikuje dane, żeby nie wydawać negatywnych dla przedsiębiorców werdyktów - wyjaśnił wiceprezes Bartosz Marczuk.


test covid komputer free shutterstock 1200.jpg
680 wniosków w kilka godzin. Tarcza Finansowa 2.0 cieszy się ogromnym zainteresowaniem

Najwięcej umorzeń dla firm najbardziej dotkniętych przez lock down


-Do tej pory umorzyliśmy ok. 30 mld zł, przy czym średnio jest to ok. 63 proc. kwoty, którą przedsiębiorca otrzymał - powiedział wiceprezes PFR. Dodał, że prawie 40 tys. firm uprawnionych jest do zatrzymania 100 proc. wsparcia i są to głównie przedsiębiorstwa najbardziej dotknięte wprowadzonymi w wyniku pandemii ograniczeniami, działające pod 54 kodami PKD. Chodzi głównie o gastronomię, hotelarstwo, turystykę, branżę fitness itp.

Wiceprezes Bartosz Marczuk  dodał, że PFR dysponuje narzędziami analitycznymi, które pozwalają na weryfikację wykazanych przez firmy wyliczeń.

- Mamy na to co najmniej dwa lata. Przedsiębiorcy muszą zdawać sobie sprawę, że gdy ktoś nadużyje zaufania, musi się liczyć z konsekwencjami - podkreślił wiceszef PFR.

Co trzeba zrobić z pieniędzmi po umorzeniu subwencji ?

Kwota subwencji, która pozostanie po umorzeniu, firmy powinny uiścić w banku w 24 ratach bez żadnych odsetek, a pierwsi beneficjenci Tarczy PFR 1.0 zaczną jej spłatę w najbliższy poniedziałek 26 lipca.

-Biorąc pod uwagę, że jesteśmy już bardzo zaawansowani w procesie umorzeń, można się spodziewać, że ostateczna kwota jaka pozostanie w firmach z Tarczy FPR 1.0 wyniesie ok. 40 mld zł, plus ok. 7 mld zł z tytułu zaniechania poboru podatków - podsumował wiceprezes Bartosz Marczuk.

Przypomniał, że PFR w uzgodnieniu z Ministerstwem Finansów przesunął termin wydania pierwszych decyzji o umorzeniu subwencji z 31 maja na 1 czerwca. Dlatego rozporządzenie w tej sprawie opublikowano 16 lipca 2021 roku.


shutterstock_pfr1200.jpg
PFR podał jaki będzie procent umorzeń subwencji z Tarczy 1.0

Ile pieniędzy z pomocy z Tarczy 1.0  trafiło na konta firm ?


W ramach Tarczy PFR 1.0, uruchomionej podczas wiosennej fali pandemii w 2020 roku, PFR wypłacił 61 mld zł. Wsparcie trafiło do 348 tys. przedsiębiorstw z całej Polski, zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników.


W obliczu drugiej fali pandemii rząd i PFR przygotowały też Tarczę Finansową 2.0. Był to program wsparcia, którego celem była pomoc finansowa dla firm z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19.

Wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm z Tarczy 1.0 i 2.0 wyniosła 68,1 mld zł. Pomoc trafiła od ok. 360 tys. firm. Średnia subwencja dla jednej mikrofirmy zatrudniającej do 9 osób wyniosła ok. 80 tys. zł i 550 tys. złotych dla jednego przedsiębiorstwa z sektora MSP (zatrudniających od 10 do 249 osób).PR24/PAP/sw