more_horiz
Gospodarka

Orlen przeznaczy ponad 2 mld zł na dekarbonizację. Sięgnie m.in. po technologię CCU

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 13:14
- Mamy budżet ponad 2 mld zł, który przeznaczymy na tworzenie i doskonalenie technologii związanych z dekarbonizacją - poinformował Arkadiusz Majoch z PKN Orlen. Dodał, że jedną z tych technologii jest CCU.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PKN ORLEN

Dyrektor biura badań i rozwoju nowych technologii w PKN Orlen Arkadiusz Majoch uczestniczył konferencji poświęconej technologiom Carbon Capture and Utilization (CCU) - wychwytywania oraz utylizacji dwutlenku węgla.

Daniel Obajtek 1200 (2) (1).jpg
Daniel Obajtek: PKN Orlen jest numerem jeden w kwestii transformacji energetycznej

Jak zwrócił uwagę, spółka PKN Orlen jako pierwsza w tym regionie Europy zaprezentowała strategię dekarbonizacji, w której CCU ma do odegrania ważną rolę.

- Dla nas jako badaczy CCU - wykorzystanie, zagospodarowanie czy przetwarzanie jest absolutnym priorytetem - podkreślił.

Pieniądze na doskonalenie nowych technologii

Jak stwierdził, "postanowiliśmy w pierwszym etapie skupić się na efektywności energetycznej i wykorzystaniu biomateriałów i bioodpadów".

Dodał, że spółka podejmuje inwestycje w nowych obiektach petrochemicznych; koncentruje się przy tym na tzw. gospodarce obiegu zamkniętego, recyklingu, odzyskiwaniu cennych surowców ze strumienia odpadów.

- Mamy strategiczny program z ogromnym budżetem na kolejne lata - ponad 2 mld zł w ciągu 9 lat - poinformował Arkadiusz Majoch.

Dodał, że te pieniądze będą przeznaczone na tworzenie i doskonalenie nowych technologii w całej grupie kapitałowej.

- Firma skupia się na rozwoju różnych technologii, których celem jest dekarbonizacja. Jedną z nich jest CCU - powiedział.

Podkreślił, że wszystkie te inwestycje związane są z dekarbonizacją.

Wychwytywanie dwutlenku węgla ze spalin

Obecny na konferencji doradca prezydenta RP, przewodniczący rady środowiska i zasobów naturalnych przy prezydencie Paweł Sałek zwrócił uwagę, że technologia CCU i CCS jest opisana od strony techniczno-inżynierskiej od dziesięcioleci.

- Dopiero w 2009 r. od strony prawnej pojawiły się przepisy na poziomie europejskim, które dawały możliwość prowadzenia procesów inwestycyjnych – wyjaśnił.

Jak powiedział, dzisiaj jesteśmy w przededniu tego, aby zastanowić się w jaki sposób można technologie CCU albo CCS wykorzystać.

- Jestem zwolennikiem technologii utylizacji CO2, a niekończenie składowania - zaznaczył.

Technologia CCU dotyczy procesu polegającego na wychwytywaniu dwutlenku węgla ze spalin oraz jego późniejszej utylizacji. Stanowi konkurencją technologię dla metody CCS. W odróżnieniu od sekwestracji dwutlenku węgla, CCU ma na celu wykorzystanie wychwyconego dwutlenku węgla oraz jego konwersji na inne substancje lub produkty (np. tworzywa sztuczne, beton, biopaliwo).

PR24.pl, PAP, DoS