more_horiz
Gospodarka

Premier Mateusz Morawiecki o Polskim Ładzie: daje szansę na rozwój w każdej gminie i powiecie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 11:37
Program Polski Ład został tak skonstruowany, żeby szanse na rozwój były wszędzie, w każdej gminie i powiecie - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Nidzicy (Warmińsko-Mazurskie) w konferencji dotyczącej ogłoszenia wyników pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Premier Mateusz Morawiecki (L) podczas konferencji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, 25 bm. na Zamku w Nidzicy.
Premier Mateusz Morawiecki (L) podczas konferencji „Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”, 25 bm. na Zamku w Nidzicy. Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Zapowiedział też kolejną edycję wsparcia samorządów w ramach tego programu.

Zapowiedź kolejnego naboru dla samorządów oraz dla gmin popegeerowskich.

- Już wkrótce, za kilka tygodni rusza kolejny nabór rządowego programu dla samorządów Polski Ład - zapowiedział Morawiecki. Dodał, że oprócz tego ruszy program, który już "się sprawdził" - program dla gmin popegeerowskich.


Podkreślił, że w pierwszym naborze tego programu liczba wniosków przekroczyła oczekiwania rządu "wielokrotnie".

- Dlatego kolejny nabór dla wsi popegeerowskich będzie wyjątkowy - zapewnił.

Dodał, że ma na myśli dotarcie z programem do gmin, "o których po transformacji neoliberalne elity zapomniały".

Posłuchaj

00:49 premier nagranie.mp3 Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji samorządowych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych./IAR/.

W ramach Polskiego Ładu będą powstawać kolejne programy

Zapowiedział też, że "kolejne programy będą pokazywane przez rząd z biegiem czasu".

- One będą kołem zamachowym, one pokażą to, co udowodniliśmy do tej pory, że można w trudnych czasach wypracować największą wartość - tą wartością są naprawione, stabilne finanse publiczne - powiedział.

Andrzej Duda Free prezydent pl-1200.jpg
Prezydent podpisał ustawę o dochodach samorządu terytorialnego. Gwarantuje im stabilność finansową, środki na inwestycje

Zapewnił też, że dzięki tym działaniom naprawczym rząd ma "bazę" i "solidny fundament" do działań na rzecz samorządów w ramach programu Polski Ład.

Polska krajem o wielkim potencjale, również dla młodych ludzi

Mówił, że w Polsce są miejsca "o wielkim potencjale".

- Wielki potencjał jest tam, gdzie są młodzi ludzie, nasza młodzież. Oni nie muszą wyjeżdżać do wielkich miast lub za granicę. A jak już wyjadą, to muszą mieć perspektywy powrotu do Nidzicy, do Ostródy, do Olsztyna, do wszystkich miast, z których pochodzą. To jest Polska, o której marzymy, to jest Polska na miarę naszych aspiracji - powiedział.

- Tak jest skonstruowany nasz strategiczny Program Polski Ład, żeby szanse trafiały wszędzie, do każdej gminy i powiatu - dodał.

 Wiceminister @szefernaker w #Nidzica: Dziś mogę Państwu powiedzieć, że od Bogatyni po Sejny, od Świnoujścia po Ustrzyki Dolne – cała Polska samorządowa, 97% polskich samorządów będzie mogło skorzystać z inwestycji w ramach Programu Inwestycji Strategicznych #PolskiŁad. pic.twitter.com/ONJNVQC03l

Ponad 2780 gmin, powiatów, miast i miasteczek otrzyma dofinansowanie

Dziś pokazujemy, że ponad 2780 gmin, powiatów, miast i miasteczek otrzymuje dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, że rozwój powinien być rzeczywiście równomierny; pokazujemy realne działanie - powiedział Mateusz Morawiecki.

Obecny na prezentacji programu inwestycji strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował, że rząd rozdysponował 23 miliardy złotych na 4 tysiące projektów inwestycji samorządowych.

Dofinansowanie otrzyma blisko 2800 gmin, powiatów, miast i miasteczek, co oznacza, że z programu skorzysta 97 procent samorządów.

Podczas prezentacji programu inwestycyjnego wiceminister Paweł Szefernaker podkreślał, że fundusze trafią do wszystkich miast wojewódzkich, do urzędów marszałkowskich, do powiatów i do gmin.

W sumie samorządy złożyły 8 tysięcy wniosków na łączną kwotę 93 miliardów złotych.

- Kwota, którą dysponował rząd, to była kwota 23 miliardów złotych. Założyliśmy, że żeby mogły wszystkie samorządy otrzymać te środki, to trzeba założyć proporcjonalność, dlatego wartości zadań inwestycyjnych są proporcjonalne do wielkości samorządu - wyjaśniał wiceminister Paweł Szefernaker.


Kościński 1200.jpg
Samorządy nie stracą na Polskim Ładzie. Kościński: mogą bezpiecznie planować wydatki i projekty


Koniec z Polską "dwóch prędkości"

Premier przekonywał, że program ten przyczyni się do równomiernego rozwoju w całym kraju, podczas gdy wcześniej - według niego - "mieliśmy Polskę dwóch prędkości".

- Jak często lokalna prasa zaczyna się od artykułów, w których czytamy, ze "mieszkańcy czekają na". - Czekają na drogę, która połączy dwie miejscowości, na połączenie kolejowe, na szkołę, na salę gimnastyczną. Tak wyglądało to przez dziesięciolecia. Myślę, że dostrzegacie państwo, że dziś jest inaczej, a wraz z tym rządowym programem Polski Ład ta rzeczywistość będzie jeszcze zupełnie inna - powiedział premier.

Program Inwestycji Strategicznych

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

IAR, PAP, jk