more_horiz
Gospodarka

Adam Glapiński o inflacji: jest uciążliwa, będziemy się starali ją sprowadzić do minimalnych poziomów

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 21:21
- Zmieniam retorykę. Inflacja nie jest przejściowa, inflacja jest uciążliwa. Będziemy się starali ją sprowadzić do minimalnych poziomów, ale nie kosztem dużego bezrobocia - powiedział w środę prezes NBP Adam Glapiński.
xx
xxFoto: Forum/Filip Blazejowski

- Ręczę państwu, że inflacja jest głównym przedmiotem naszego zainteresowania. Naszego, ale również rządu. Zrobimy wszystko, aby inflacja trwała jak najkrócej i żeby była jak najłagodniejsza. Według naszych aktualnych przewidywań, po I kwartale będzie ona maleć i nie będzie już taka dolegliwa, choć będzie, około 5-procentowa - powiedział w środę prezes NBP Adam Glapiński.

"Inflacja jest uciążliwa"


Nawiązał do słów prezesa Fed Jerome’a Powella, który stwierdził, że kończy mówić, iż inflacja jest przejściowa i musi przyznać, że będzie ona uciążliwa.

Posłuchaj
00:28 glapa 2.mp3 Jak mówił prezes NBP, lekko podwyższona inflacja będzie też w pierwszym kwartale 2022 roku, a potem powinna się obniżać. Jeśli- jak zaznaczył- nie wystąpią inne nieprewidywalne czynniki./iar/.


- Chciałbym dzisiaj też to powiedzieć. Zmieniam retorykę. Inflacja jest przejściowa, ale w okresie dwóch lat, a i to też nie wiadomo, choć to teraz tak widzimy. Inflacja nie jest przejściowa, inflacja jest uciążliwa. Będziemy się starali ją sprowadzić do minimalnych poziomów, ale nie kosztem dużego bezrobocia. Myślę, że nikt nas do tego nie zmusi. Nikt nas nie zmusi, żebyśmy w zasadniczy sposób zwiększyli bezrobocie. Tego nie można Polsce zrobić. A z inflacją sobie damy radę - powiedział Adam Glapiński.

Zmiany stóp procentowych

Przypomniał, że zmiany stóp procentowych nie oddziałują na bieżącą inflację.

- To jest skierowane na kilka kwartałów do przodu, kiedy mogą pojawić się efekty wtórne. Na bieżącą inflację można oddziaływać polityką fiskalną, zmniejszając podatki, co właśnie się dzieje. Ale to nie jest darmowy obiad, to oznacza mniejsze wpływy do budżetu, mniejsze pieniądze na wydatki - stwierdził Adam Glapiński.

Posłuchaj
00:30 glappa1.mp3 "Sytuacja gospodarcza Polski jest bardzo dobra"- mówił prezes Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński podczas gali wręczenia nagród XIX Konkursu im. Władysława Grabskiego zaznaczył, że pozytywna ocenia stanu polskiej gospodarki uwzględnia podwyższoną inflację i kryzys wywołany pandemią koronawirusa./IAR/.

Gospodarka Polski w bardzo dobrym stanie. Mimo pandemii i inflacji

Zastrzegł, że mimo problemów z inflacją i z pandemią sytuacja gospodarcza Polski jest bardzo dobra.


- Nawet z tą podwyższoną inflacją - bo to nie jest hiperinflacji ani superinflacja, to po prostu podwyższona inflacja - sytuacja gospodarcza Polski jest bardzo dobra. To jest najlepsza sytuacja gospodarcza od czasów rozbiorów. Polska wychodzi z kryzysu jako pierwsza z dużych krajów, z dynamiką ok. 5 proc. PKB – stwierdził prezes NBP.

Czytaj także:

PAP, IAR, jk, in./