more_horiz
Gospodarka

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Prezes ZUS: wpłynęło już ponad 275 tysięcy wniosków

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 13:35
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że do tej pory rodzice złożyli ponad 275 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS szacuje, że w styczniu może być ich nawet 400 tysięcy.
Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.
Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.Foto: fizkes/Shutterstock

Od 1 stycznia można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane. RKO jest częścią Polskiego Ładu.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Duże zainteresowanie nowym świadczeniem

- Do tej pory rodzice złożyli ponad 275 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Szacujemy, że w styczniu tych wniosków może być nawet 400 tys. - powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Czytaj także:


Wyjaśniła, że średni czas przygotowania wniosku z użyciem specjalnego kreatora na PUE ZUS to jedynie 12 minut.

- To pokazuje, że rodzice i opiekunowie nie mają problemów z załatwieniem formalności – stwierdziła Gertruda Uścińska.

Wnioski przez całą dobę

Dodała, że wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można składać przez cała dobę przez siedem dni w tygodniu.

- Przy realizacji RKO ZUS stał się nowoczesnym e-urzędem, czynnym całą dobę. Z naszych analiz wynika, że wnioski są składane o różnej porze dnia i nocy. Innymi słowy to rodzice decydują o tym, kiedy wirtualnie odwiedzić urząd – stwierdziła prezes ZUS.Wskazała także, że rodzice, którzy mają wątpliwości dotyczące programu, mogą napisać maila do ZUS, skorzystać ze specjalnej infolinii 22-290-55-00 lub umówić się na e-wizytę. Wniosek o RKO można złożyć także w ZUS, gdzie pomogą przy tym pracownicy Zakładu – dodała prezes Uścińska.

PolskieRadio24.pl, PAP, md