more_horiz
Gospodarka

Prąd z gwarancją "zielonego" pochodzenia od Taurona. Prawie 2 tys. firm podpisało umowy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 13:08
Prawie 2 tys. klientów biznesowych Grupy Tauron kupuje w tym roku prąd w ramach produktów opartych w stu procentach na odnawialnych źródłach energii. W tej formule Grupa dostarczy przedsiębiorstwom trzy terawatogodziny energii.
Z energii pochodzącej wyłącznie z OZE, mogą też korzystać odbiorcy indywidualni oraz małe i średnie firmy.
Z energii pochodzącej wyłącznie z OZE, mogą też korzystać odbiorcy indywidualni oraz małe i średnie firmy.Foto: Tauron

"Tauron sprzedał 3 TWh energii z linii EKO dla biznesu na 2022 rok. To dwukrotny wzrost wobec ubiegłego roku. Zamówienia na produkty EKO Premium, EKO Biznes i Gwarancje Pochodzenia na obecny rok złożyło prawie 2 tys. klientów z tego segmentu" - poinformowała grupa w komunikacie.

Jak wynika ze statystyk, z roku na rok rośnie liczba odbiorców, którzy chcą mieć pewność, skąd pochodzi kupowana przez nich energia, stąd systematycznie rosnąca popularność wprowadzonej po raz pierwszy kilkanaście lat temu oferty, w której klienci otrzymują gwarancję, że korzystają z energii wytworzonej wyłącznie w odnawialnych źródłach: elektrowniach wodnych i wiatrowych, a od niedawna także w instalacji fotowoltaicznej.

Klient ma gwarancję odnawialnego źródła

- Zapotrzebowanie na produkty ekologiczne wśród dużych firm od lat rośnie. Dlatego chcąc sprostać oczekiwaniom rynku systematycznie zwiększamy dostępny wolumen w ramach tej grupy produktowej. W ciągu ostatniego roku wzrósł on prawie dwukrotnie - powiedział Tomasz Lender, wiceprezes spółki Tauron Sprzedaż ds. sprzedaży na rynku biznesowym.

Dostarczana w ten sposób energia jest objęta Systemem Gwarancji Sprzedaży Energii Ekologicznej, nadzorowanym przez niezależną instytucję - Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii. Nadzór Towarzystwa obejmuje też audyt źródła pod kątem jego oddziaływania na środowisko, gospodarowania odpadami czy spełniania wszystkich wymaganych norm i procedur. Dzięki temu klient ma gwarancję, że prąd został wytworzony w konkretnym odnawialnym źródle, w ściśle określonym czasie.

Odbiorcy indywidualni oraz małe i średnie firmy

W tym roku z pochodzącego w pełni z OZE prądu z Taurona korzystają m.in. LOTTE Wedel, Toyota, Grupa Bosch czy Grupa Prologis. W ramach innego produktu, z energii pochodzącej wyłącznie z OZE, mogą też korzystać odbiorcy indywidualni oraz małe i średnie firmy.

Gwarancje pochodzenia to dokumenty poświadczające, że określona w nich ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej lub przemysłowej została wytworzona w OZE. Kupując gwarancje pochodzenia firmy wspierają rozwój energetyki odnawialnej.

PR24.pl, PAP, DoS