Nowatorski projekt tokenizacji dzieł sztuki. Nowojorska giełda zainteresowana współpracą z warszawskim parkietem

2022-02-16, 11:54

Nowatorski projekt tokenizacji dzieł sztuki. Nowojorska giełda zainteresowana współpracą z warszawskim parkietem
Inwestorzy z NYSE potencjalnie mogliby nabywać tokeny do polskich dzieł sztuki.Foto: nyker/ Shutterstock

Władze giełdy nowojorskiej są zainteresowane realizowanym przez GPW projektem tokenizacji dzieł sztuki, z kolei warszawska giełda chce skorzystać z posiadanych przez NYSE metryk w zakresie raportowania ESG - poinformował prezes GPW Marek Dietl. - Dążymy do tego, żeby rozwijał się międzynarodowy handel tokenami, więc chcemy nasze rozwiązanie proponować też innym giełdom - dodał.

- Będziemy prowadzić rozmowy o współpracy z nowojorską giełdą przy projekcie tokenizacji dzieł sztuki. Dla nas jest ważne, że tak duży światowy gracz jak NYSE stwierdził, że to ciekawy kierunek, który ma biznesowy sens, a my jesteśmy dużo bardziej niż oni zaawansowani w pracach badawczo-rozwojowych - powiedział prezes GPW Marek Dietl po spotkaniu z zarządem NYSE.

GPW przygotowuje blockchainowe rozwiązanie, które polega na tym, że w jej magazynie są składowane obrazy, a inwestorzy mogą nabyć cząstkowe wartości tych dzieł w postaci tokenów.

Międzynarodowy handel tokenami

- Budujemy tzw. przestrzenie płynności, gdzie będzie można handlować tymi tokenami. Możemy na zasadzie white label dołączać do projektu kolejne giełdy. Jeśli zdecyduje się na to NYSE, to inwestorzy z tej giełdy potencjalnie mogliby nabywać tokeny do polskich dzieł sztuki, które są u nas w magazynie, a polscy inwestorzy kupowaliby tokeny do obrazów, które zgromadzi NYSE - tłumaczył prezes Dietl.

- Dążymy do tego, żeby rozwijał się międzynarodowy handel tokenami, więc chcemy nasze rozwiązanie proponować też innym giełdom - dodał.

Prezes warszawskiej giełdy z władzami nowojorskiej giełdy rozmawiał też o możliwościach współpracy w zakresie ESG. Zwrócił uwagę, że giełda nowojorska należy do grupy Intercontinental Exchange (ICE), która opracowała 600 metryk w zakresie ESG, będących podstawą do przygotowywania przez inne firmy scoringów.

- Zależy nam, żeby nasi emitenci dobrze wypadali w tych scoringach, będziemy więc próbowali przez najbliższych parę miesięcy sprzęgnąć nasze procesy, żeby tych 600 metryk w nich się pojawiło. Liczę, że sprzężenie z metrykami opracowywanymi przez ICE pozwoli przebić się polskim spółkom do świadomości inwestorów, zwłaszcza tych zza Oceanu - powiedział prezes GPW.

Duży przyrost zagranicznych inwestorów

Wspólnie z EBOiR warszawska giełda opracowała już instrukcje i przeprowadziła szkolenia, jak działać w obszarze ESG oraz przygotowała wzory dokumentów. W maju ma być gotowy system opracowywania raportów finansowych spółek w standardzie XBRL, który pozwoli na maszynowe odczytywanie i analizowanie dużych ilości danych.

- Chcemy wypromować wśród naszych emitentów, żeby z tego narzędzia, które w połowie roku powinniśmy oddać do użytku i które będzie obowiązkowe na NewConnect i wolontaryjne na rynku głównym, skorzystało jak najwięcej firm z parkietu głównego - powiedział Marek Dietl.

Podczas zakończonej we wtorek wizyty w Stanach Zjednoczonych prezes GPW odbył też wiele spotkań z amerykańską Polonią.

- Obserwujemy na warszawskiej giełdzie bardzo duży przyrost zagranicznych inwestorów indywidualnych. Będziemy więc w ścisłej współpracy z Polsko-Słowiańską Unią Kredytową promować polski rynek kapitałowy wśród amerykańskiej Polonii - powiedział.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej