more_horiz
Gospodarka

Sankcje i przejmowanie aktywów rosyjskich oligarchów. Oblężenie gospodarcze Moskwy trwa

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 15:00
Wielka Brytania poszukuje helikopterów i odrzutowców należących do rosyjskich oligarchów objętych sankcjami i zwróciła się do Wyspy Man o wyrejestrowanie prywatnego helikoptera właściciela klubu piłkarskiego Chelsea Romana Abramowicza.
Trwa przejmowanie majątków rosyjskich oligarchów.
Trwa przejmowanie majątków rosyjskich oligarchów.Foto: Shutterstock/Umomos

Abramowicz znalazł się wśród siedmiu kolejnych oligarchów objętych w czwartek brytyjskimi sankcjami, co oznacza, że jego aktywa, głównie nieruchomości, prywatne odrzutowce i helikoptery zostaną zamrożone, a w związku z nimi nie będą mogły być przeprowadzane żadne transakcje finansowe.

Działania te wstrzymują również plany Abramowicza dotyczące sprzedaży klubu Premier League Chelsea, co oznacza, że aktualni mistrzowie Europy znajdą się pod kontrolą rządu. Drużyna może nadal grać, ale rząd twierdzi, że jest otwarty na sprzedaż klubu pod warunkiem, że sam Abramowicz nie odniesie z tego tytułu korzyści.

Sojusznik ministra transportu Granta Shappsa powiedział:

"Grant nakazał swoim urzędnikom zebrać informacje wywiadowcze na temat podejrzanych samolotów, w tym ich własności i planów lotu. Jeśli stwierdzimy, że należą one do osób znajdujących się na liście sankcji lub osób zamieszkałych w Rosji, zostaną uziemione".

Ucieczka trwa

Źródło powiedziało, że minister poprosił Wyspę Man, samorządne terytorium pod zwierzchnictwem Wielkiej Brytanii, o wyrejestrowanie helikoptera Abramowicza, który obecnie nosi nr M-HELI. Wyspa Man była popularnym miejscem rejestracji dla właścicieli prywatnych odrzutowców, ponieważ, jak twierdzą eksperci, pozwalało to na uniknięcie podatku od sprzedaży.


Posłuchaj
05:35 _PR1_AAC 2022_03_14-16-33-16.mp3 Czy Rosja i Białoruś zbankrutują, jakie będą konsekwencje niewypłacalności tych państw, i jak odbiją się na ich gospodarkach sankcje nałożone przez Zachód? O tym m.in. mówił gość Programu 1 Polskiego Radia - Mariusz Adamiak, ekspert PKO BP. Rozmawiał Błażej Prośniewski.

 

Luksusowy Airbus Helicopter EC-155 wyleciał ze Stansted w kierunku Cannes 3 marca, po tym, jak kilka dni wcześniej ze Stansted odleciał jego Boeing 767, który według źródła nosi przydomek "Bandyta". Nie jest jasne, gdzie przebywa Abramowicz. Wyspa Man, która prowadzi swój własny rejestr lotniczy, wyrejestrowała już osiem samolotów związanych z Rosją.

Wielka Brytania poinformowała w środę, że skonfiskowała samolot związany z rosyjskim miliarderem bliskim Abramowiczowi w ramach nowych sankcji lotniczych, które dają władzom prawo do zatrzymania każdego rosyjskiego samolotu i zakazu eksportu do Rosji towarów związanych z lotnictwem lub przestrzenią kosmiczną. Źródło podało, że śledztwo jest kontynuowane.

Sankcje na rosyjskich polityków

Wielka Brytania nałożyła w piątek sankcje na 386 członków niższej izby parlamentu Rosji, aby zwiększyć presję dyplomatyczną na prezydenta Rosji Władimira Putina w związku z inwazją na Ukrainę.

W piątkowym oświadczeniu poinformowano, że sankcje dotyczą tych, którzy w okresie poprzedzającym inwazję głosowali za uznaniem niepodległości ukraińskich regionów separatystycznych - Ługańska i Doniecka - w większości rosyjskojęzycznych.

Rząd Zjednoczonego Królestwa zapowiedział 22 lutego, że nałoży sankcje na deputowanych Dumy, a w piątek potwierdził ten proces.

- Wymierzamy sankcje w tych, którzy współuczestniczą w nielegalnej inwazji Putina na Ukrainę oraz w tych, którzy wspierają tę barbarzyńską wojnę - powiedziała w oświadczeniu brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss. - Nie odpuścimy presji i będziemy nadal dokręcać śrubę rosyjskiej gospodarce poprzez sankcje.

Wymienieni członkowie Dumy będą mieli zakaz podróżowania do Wielkiej Brytanii, dostępu do aktywów przechowywanych w Wielkiej Brytanii lub prowadzenia tam interesów, podało Foreign Office. Unia Europejska nałożyła już sankcje na tę samą grupę ustawodawców.

  • Czytaj także:

Ceny pszenicy najwyższe od 14 lat. Winne rosyjska inwazja na Ukrainę i susza

PolskieRadio24/Program 1 Polskiego Radia/ Reuters/ PAP/ mib