more_horiz
Gospodarka

PGNiG rozmawia o dodatkowych dostawach gazu na Ukrainę. To nie pierwsza taka transakcja

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 14:01
Prezes PGNiG Paweł Majewski poinformował, że spółka prowadzi negocjacje ws. kolejnych dostaw gazu na Ukrainę. O przygotowanie oferty zwrócił się do polskiego koncernu ukraiński operator gazowy.
Trwają rozmowy handlowe na temat dodatkowych dostaw na Ukrainę - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski.
Trwają rozmowy handlowe na temat dodatkowych dostaw na Ukrainę - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski.Foto: Shutterstock /noomcpk

- Jesteśmy w trakcie rozmów na temat dodatkowych dostaw gazu z kierunku polskiego na Ukrainę. Nie chcę mówić o szczegółach rozmów handlowych - powiedział Majewski dziennikarzom.

Podkreślił, że PGNiG handluje gazem z Ukrainą od kilku lat.

- Warto przypomnieć ostatnią transakcję, kiedy wraz z ukraińskim partnerem ERU sprzedaliśmy na Ukrainę partię amerykańskiego gazu, który w formie LNG przypłynął do gazoportu w Świnoujściu - zaznaczył. Metanowiec z tym ładunkiem przypłynął do polskiego terminala LNG w lutym.

Potrzeby Ukrainy większe niż polskie

- Oczywiście dostawy gazu na rynek ukraiński są jakby ograniczone poprzez infrastrukturę przesyłową, jaka istnieje. To jest do półtora miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie - taką przepustowość ma interkonektor na granicy z Ukrainą" - podkreślił Paweł Majewski.

Dodał, że to nie są ilości, które są w stanie zabezpieczyć całe zapotrzebowanie Ukrainy

- To nie są ilości, które są w stanie zabezpieczyć zapotrzebowanie Ukrainy, istotnie większe niż polskie. Ukraina zużywa ok. 30 mld m sześc., z czego ok. 20 mld mają z własnego wydobycia - podkreślił prezes PGNiG.

Czytaj także:

Kontrolowana przez państwo Grupa Kapitałowa PGNiG jest liderem polskiego rynku gazu ziemnego. Prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej w kraju i za granicą, międzynarodowego obrotu gazem, sprzedaży i dystrybucji gazu oraz paliw płynnych, a także wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

PolskieRadio24.pl, PAP, IAR, md