more_horiz
Gospodarka

Spadł rosyjski eksport broni, ale Europa się dozbraja. Zobacz raport Instytutu Badań nad Pokojem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 10:13
Rosja, która w latach 2017-2021 odpowiadała za 19 proc. całego eksportu najważniejszych rodzajów broni, w latach 2012-2016 i 2017-2021 odnotowała spadek eksportu o 26 proc.
SU-34 jest oferowany krajom afrykańskim i azjatyckim.
SU-34 jest oferowany krajom afrykańskim i azjatyckim.Foto: min.obrony Rosji/twitter

Ogólny spadek rosyjskiego eksportu broni wynikał niemal w całości ze spadku dostaw broni do dwóch odbiorców: Indii i Wietnamu. W najbliższych latach spodziewanych jest jednak kilka dużych dostaw broni z Rosji do Indii.

Europa jest regionem świata, który znacznie zwiększył import broni, zanim Rosja zaatakowała Ukrainę. Państwa kontynentu w nadchodzącej dekadzie jeszcze bardziej wzmocnią swoje zdolności obronne - wynika z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).

Europa się zbroi

W opublikowanym w poniedziałek opracowaniu SIPRI wskazuje, że import broni przez kraje Europy w latach 2017-2021 wzrósł o 19 proc. w porównaniu z pięcioma poprzednimi latami. Najwięcej uzbrojenia nabyły Wielka Brytania, Holandia oraz Norwegia, a inne państwa regionu złożyły duże zamówienia na nową broń, przede wszystkim samoloty bojowe z USA.

- Poważne pogorszenie stosunków między większością państw europejskich a Rosją było ważnym impulsem do zwiększenia zakupów broni przez kraje Europy, zwłaszcza przez państwa, które nie mogą oprzeć się wyłącznie na własnym przemyśle obronnym - stwierdził badacz transferów broni Pieter Wezeman.

Jak przypomina SIPRI, po ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego, Niemcy w ramach historycznej zmiany zapowiedziały poważne inwestycje w zbrojenia, Dania i Szwecja ogłosiły ambitne cele w podwyższeniu wydatków na wojsko do 2 proc. PKB.

SIPRI dodaje, że również Ukraina, posiadająca własny przemysł obronny, także kupowała broń w ciągu ostatnich pięciu lat, głównie od Czech - 41 proc. oraz od USA - 31 proc.

Handel bronią na świecie. Źródło: PAP Handel bronią na świecie. Źródło: PAP

Czytaj także:


PolskieRadio24.pl/ PAP/ SIPRI/ mib