more_horiz
Gospodarka

PPK chronią oszczędności. Marczuk: ich konstrukcja skutecznie zapobiega utracie wartości

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 10:09
- Konstrukcja Pracowniczych Planów Kapitałowych skutecznie zapobiega utracie wartości oszczędności - zapewnił wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Według niego oszczędności zgromadzone na kontach w PPK są dobrze chronione nawet przy spadkach na rynkach papierów wartościowych i wysokiej inflacji.
PPK to bezpieczne aktywa, które, co do zasady, powinny zachować realną wartość
PPK to bezpieczne aktywa, które, co do zasady, powinny zachować realną wartośćFoto: Kamil Zajaczkowski/Shutterstock

- Dzięki wpłatom pracodawców i dopłatom od państwa, uczestnik PPK ma na swoim koncie od 96 proc. do 115 proc. więcej niż sam wpłacił - powiedział Bartosz Marczuk.

Wiceprezes PFR podkreślił też, że PPK są z definicji produktem długoterminowym i na zawirowania na rynkach trzeba patrzeć ze spokojem, oceniając skuteczność inwestowania środków w długim okresie.

20 proc. w zagranicznych papierach

Bartosz Marczuk zaznaczył, że w PPK mamy do czynienia z funduszami zdefiniowanej daty.

- Dzięki temu w portfelu osób zbliżających się do emerytury zwiększa się liczba tzw. instrumentów bezpiecznych, mniej reagujących na zawirowania na rynku akcji - wyjaśnił.

Dodał, że są to bezpieczne aktywa, które, co do zasady, powinny zachować realną wartość.

Pytany, czy instytucje zarządzające PPK inwestowały na rynku rosyjskim, powiedział, że fundusze zarządzające PPK mają lokować w zagraniczne środki do 20 proc. swoich aktywów i - jak zapewnił - są to bezpieczne inwestycje najczęściej w europejskie czy amerykańskie papiery.

Powiedział też, że liczba uczestników PPK stale się zwiększa, a w aktywach jest już 8 mld zł.


- Mamy już blisko 50-proc. partycypację w największych firmach, czyli tych, które wchodziły do systemu jako pierwsze - dodał.

Wiceprezes PFR przypomniał, że w 2019 roku partycypacja w tych firmach wynosiła 41 proc.

- To świadczy o tym, że im dłużej działa program, tym więcej osób się do niego przekonuje - podkreślił.

Środki z PPK można w każdej chwili wypłacić

Z wyliczeń PFR wynika, że liczba oszczędzających w PPK w największych firmach w ciągu dwóch lat zwiększyła się o 200 tys. osób. Natomiast - jak dodał - ogólna liczba uczestników PPK od czerwca 2021 r., czyli od zakończenia wdrażania systemu wzrosła o ok. 100 tys. osób.

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju przypomniał, że w przypadku utraty pracy, wpłaty do PPK są automatycznie zawieszane. Dodał też, że środki z PPK można w każdej chwili wypłacić, przy czym w takiej sytuacji (jeżeli nie osiągnęło się wieku emerytalnego) traci się dopłaty od państwa, czyli opłatę powitalna i dopłaty roczne. Zaznaczył jednak, że wpłaty od pracodawcy nie przepadają.

- 70 proc. wpłaty od pracodawcy trafia na konto bankowe oszczędzającego, a 30 proc. na konto w ZUS - powiedział.

Wskazał, że wniosek o zwrot środków można złożyć elektronicznie do instytucji zarządzające PPK, ale oszczędności w PPK powinno się traktować jako długoterminowe przedsięwzięcie.

Powszechny system długoterminowego oszczędzania

Jak wynika z danych PFR na 28 lutego 2022, wartość aktywów PPK to ok. 8 mld zł, aktywnych rachunków jest 2,55 mln, a z możliwości oszczędzania w PPK skorzystało 2,32 mln osób. Wśród oszczędzających 2,22 mln to Polacy, reszta to m.in. Ukraińcy (54 tys.), Białorusini (6,5 tys.) i Rosjanie (1,6 tys.). Wartość aktywów netto w porównaniu do poprzedniego miesiąca zmniejszyła się o 170,88 mln zł.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

PR24.pl, PAP, DoS