"Klimat wobec wyzwań XXI wieku". Eksperci wskazują na potencjał geotermii

- Energia geotermalna będzie odgrywać coraz większą rolę w transformacji systemu energetycznego w Polsce - uważa wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Tematowi energii geotermalnej w istniejących systemach grzewczych poświęcone jest XIII Forum Innowacyjności "Klimat wobec wyzwań XXI wieku", które trwa w Warszawie.

2022-04-20, 13:21

"Klimat wobec wyzwań XXI wieku". Eksperci wskazują na potencjał geotermii
Wiercenie siedmiokilometrowego odwiertu geotermalnego zostało rozpoczęte w kwietniu bieżącego roku. Prace mają potrwać do połowy 2024 r.Foto: N.Minton/Shutterstock

Rozpoczynając spotkanie, wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio podkreślił, że inwestowanie w energię geotermalną jest istotne w walce o czyste powietrze i ograniczenie negatywnych skutków zmian klimatu.

Będziemy bardzo mocno wspierać rozwój tego typu działań w naszym kraju. Jest to czyste źródło energii, odnawialne źródło energii, ale równocześnie jest to potencjał, który pozwoli zabezpieczyć w pewnym sensie obszar ciepłownictwa w naszym kraju - wyjaśnił wiceminister.


Posłuchaj

XIII Forum Innowacyjności "Klimat wobec wyzwań XXI wieku" (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

 

Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański dodał, że systemy geotermalne są przyszłością odnawialnych źródeł energii w naszym kraju.

REKLAMA


- Jednym z elementów możliwości odejścia od paliw kopalnianych i redukcji do zera emisji gazów cieplarnianych będzie wykorzystanie źródeł geotermalnych. I tutaj rząd będzie wspierał tego typu rozwiązania, co przyniesie nam możliwości uzyskania neutralności klimatycznej - powiedział Krystian Szczepański.


Posłuchaj

XIII Forum Innowacyjności "Klimat wobec wyzwań XXI wieku" (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

 

XIII Forum Innowacyjności zorganizowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk.

PR24.pl, IAR, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej