Ruszają pomiary wietrzności dla morskiej elektrowni wiatrowej Baltica. To trzecia bałtycka farma PGE
Wkrótce rozpoczną się pomiary zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. Przeprowadzi je - dla PGE Baltica - EOLOS Floating Lidar Solutions. Projekt uzyskał już pozwolenie lokalizacyjne i warunki przyłączenia do sieci przesyłowej.
2022-04-26, 14:01
Jak zaznaczył prezes PGE Baltica Dariusz Lociński projekt Baltica 1 o mocy ok. 1 GW jest realizowany zgodnie z harmonogramem, który zakłada rozpoczęcie eksploatacji tej morskiej elektrowni wiatrowej na początku przyszłej dekady. Dodał, że projekt uzyskał pozwolenie lokalizacyjne i warunki przyłączenia do sieci przesyłowej.
We wtorek PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, podała, że przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1.
"Badania przeprowadzi firma EOLOS Floating LiDAR Solutions, jeden z kilku najbardziej doświadczonych wykonawców tego typu badań na morzu. Kampania pomiarowa rozpocznie się w drugiej połowie maja 2022 roku i potrwa około dwóch lat - poinformowała spółka.
Bezcenna wiedza dla rozwoju projektu
- Dwuletni okres pomiarów da nam reprezentatywne dane na temat warunków meteorologicznych panujących na obszarze przeznaczonym pod budowę elektrowni na morzu. Wyniki pomiarów będą stanowić bezcenną wiedzę dla kolejnych etapów rozwoju tego projektu, w szczególności niezbędną do rozmieszczenia turbin, tak by ich moc wykorzystywana była w sposób jak najbardziej efektywny - powiedział prezes PGE Baltica.
REKLAMA
Jak poinformowała spółka, w ramach kampanii pomiarowej dla elektrowni wiatrowej Baltica 1 wykorzystana zostanie technologia Lidar (Light Detection and Ranging) zamontowana na pływającej boi. Technologia ta wykorzystuje światło promienia laserowego, które odbija się od zawiesin w powietrzu i wraca do urządzenia.
"Poprzez analizę odbitego sygnału urządzenie szacuje prędkość przesuwających się nad nim mas powietrza. Stosowany sprzęt pozwala na wykonanie badań wiatru na wysokości ponad 200 metrów nad poziomem morza. Dodatkowe czujniki zamontowane na boi pozwalają także na zmierzenie ruchów fal i prądów morskich" - czytamy w komunikacie.
W Europie, Azji i w obu Amerykach
Umowę z hiszpańską firmą EOLOS spółka podpisałą w grudniu 2021 r. w wyniku postępowania przetargowego w formie dialogu konkurencyjnego. Wcześniej, w 2019 roku, firma zakończyła takie same badania realizowane na potrzeby innego projektu PGE - Baltica 3. Wówczas wykonawca badań dysponował tylko dwoma urządzeniami pomiarowymi. Obecnie ma ich już 17 i prowadzi badania na potrzeby morskich farm wiatrowych w Europie, Azji i w obu Amerykach.
Baltica 1 jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez PGE projektów morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W latach 2026-2027 mają rozpocząć działalność morskie elektrownie Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy zainstalowanej ok. 2,5 GW.
REKLAMA
Baltica 1 przewidziana jest do uruchomienia po 2030 r., a jej moc zainstalowana wyniesie ok. 1 GW.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA