more_horiz
Gospodarka

Stopy procentowe znowu w górę. Borys: jesteśmy bliżej końca cyklu podwyżek

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:31
W pozytywnym scenariuszu stopy procentowe zatrzymają się poniżej 7,5 proc. - ocenia prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak jednak zastrzega, przy silnej koniunkturze i presji kosztowej konieczne będą podwyżki stóp do tego poziomu.
Jesteśmy już bliżej końca podwyżek stop procentowych - uważa Paweł Borys.
Jesteśmy już bliżej końca podwyżek stop procentowych - uważa Paweł Borys.Foto: Shutterstock

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w czwartek wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt. proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc.

Według szefa PFR jesteśmy już bliżej końca podwyżek stop procentowych.

- Mniejsza od poprzedniej podwyżka o 0,75 pkt. proc. wskazuje, że kolejne podwyżki mogą być dokonywane mniejszymi ruchami - bardziej po 0,5 lub 0,25 pkt. proc. - szacuje Paweł Borys.

Gdzie jest "sufit" podwyżek?

Jak wskazał, rynek finansowy obecnie wycenia, że stopy procentowe w Polsce osiągną poziom 7,5 proc. w ciągu trzech miesięcy, ale zaczną spadać od 2024 r.

Dodał, że w związku z utrzymującymi się wysokimi cenami ropy, gazu, surowców oraz żywności, a także silną koniunkturą, inflacja będzie zapewne rosła przez kolejne miesiące, ale może osiągnąć szczyt w III kwartale.

"Kolejne decyzje RPP powinny w większym stopniu zależeć nie od bieżących danych, tylko prognozowanych na drugą połowę 2022 i 2023 rok" - ocenił Borys.

Jak wyjaśnił, w tym okresie nastąpi w Polsce i na świecie spowolnienie gospodarcze.

- Ono powinno obniżyć presję inflacyjną. Duże znaczenie ma tu oczywiście wojna na Ukrainie, ponieważ agresja Putina podwyższa ceny wielu surowców i żywności, co jest obecnie głównym powodem skoku inflacji - powiedział.

Różne scenariusze rozwoju sytuacji

Zdaniem prezesa PFR spadek napięcia geopolitycznego będzie też skutkować spadkiem dynamiki cen.

- Dlatego w pozytywnym scenariuszu stopy procentowe zatrzymają się poniżej 7,5 proc., ale przy silnej koniunkturze i presji kosztowej konieczne będą podwyżki stóp do tego poziomu - stwierdził.

Zaznaczył, że pozytywną wiadomością jest dobra kondycja sektora przedsiębiorstw i rynku pracy oraz stabilizacja złotego w ostatnich tygodniach.

PolskieRadio24.pl, PAP, md