more_horiz
Gospodarka

Ambasador Ukrainy: Turcja kupuje zboże, które ukradła nam Rosja

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 16:23
Ukraiński ambasador w Ankarze Wasyl Bodnar powiedział, że Turcja jest wśród państw, które kupują zboże ukradzione Ukrainie przez Rosję. Bodnar interweniował w tej sprawie u tureckich władz. Wcześniej ukraińskie władze wielokrotnie alarmowały, że Rosjanie wywożą z okupowanych ukraińskich terytoriów produkty rolne i sprzedają je.
W ubiegłym roku wymiana handlowa między Unią a Ukrainą wyniosła ponad 52 miliardy euro.
W ubiegłym roku wymiana handlowa między Unią a Ukrainą wyniosła ponad 52 miliardy euro.Foto: shutterstock.com/Valdis Skudre

Ambasador Ukrainy w Ankarze Wasyl Bodnar poinformował, że Rosja kontynuuje bezprecedensową kradzież ukraińskiego zboża. Jak mówił, w proceder zaangażowane są tureckie firmy. Dyplomata powiedział dziennikarzom, że w związku z tą sytuacją zwrócił się do władz tureckich i Interpolu o pomoc w ustaleniu, kto jest zamieszany w transport zboża przez tureckie wody terytorialne. Wasyl Bodnar wymienił też nazwy rosyjskich statków, które przewoziły kradzione ukraińskie ziarno.

Rosjanie szukają kupców na ukradzione plony

Według informacji, które ukraińskie władze podały w połowie maja, Rosjanie z okupowanych terenów - przede wszystkim z obwodu chersońskiego - ukradli ponad pół miliona ton zboża, które próbują wywieźć przez okupowany Krym. Około 100 tysięcy ton ziarna miało trafić do Syrii.

Rząd Ukrainy utrzymuje, że Rosja chciała sprzedać zboże w Egipcie i Libanie, ale nie zgodziły się na to władze tych państw. Media informowały w niedzielę, że jeden z rosyjskich statków, który prawdopodobnie transportował skradzione ukraińskie zboże wszedł w niedzielę do portu w Latakii w Syrii.

Posłuchaj
00:43 11773980_1.mp3 Zdaniem ukraińskiego MSZ Rosjanie przywożą kradzione ukraińskie zboże do Turcji. Więcej w relacji Pawła Buszki z Kijowa (IAR) 

Ukraińskie porty zablokowane

Rosjanie jednocześnie blokują Morze Czarne dla eksportu ukraińskiej pszenicy. Wskutek tego w silosach znajduje się obecnie ponad 20 mln ton zbóż, które są przeznaczone na eksport. Wstrzymywanie tego eksportu może spowodować klęskę głodu w wielu państwach, głównie w północnej Afryce.

Przed agresją rosyjską Ukraina eksportowała 5 mln ton zbóż miesięcznie. Ukraińskie rolnictwo odpowiadało za 12 proc. światowej produkcji pszenicy, 15 proc. produkcji kukurydzy oraz połowę globalnej produkcji oleju słonecznikowego.

Czytaj także:

md/st