Polska ma zabezpieczoną odpowiednią ilość węgla. Wiceminister klimatu wyjaśnia
- Mamy zabezpieczone ponad 8 mln ton węgla, czyli dokładnie tyle, ile sprowadzaliśmy rocznie z kierunku rosyjskiego - powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, odnosząc się do embarga wprowadzonego na import węgla z Rosji i Białorusi.
2022-06-03, 11:37
Wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska wskazała, że głównymi odbiorcami węgla importowanego z kierunku wschodniego byli klienci indywidualni, małe ciepłownie i małe przedsiębiorstwa - w tym producenci warzyw i owoców.
- My pracujemy nad tym, aby dostawy węgla na rynek odbiorców indywidualnych, właśnie dla tych ciepłowni lokalnych, samorządowych, były zapewnione - powiedziała Golińska.
Polska jest bezpieczna
Pytana w piątek w Polskim Radiu Koszalin o obawy Polaków związane z ogrzewaniem mieszkań w sezonie jesienno-zimowym, wiceszefowa MKiŚ podała, że węgiel sprowadzany z Rosji i Białorusi "można zastąpić - i zastępujemy - surowcem krajowym i tym, który jest sprowadzany m.in. z Kolumbii, Australii czy RPA".
Wskazała też, że zabezpieczone jest ponad 8 mln ton węgla, czyli "dokładnie tyle ile sprowadzaliśmy rocznie z kierunku rosyjskiego". Jak dodała, "w razie potencjalnych braków będziemy w stanie z agencji rządowej zabezpieczać naszych odbiorców".
REKLAMA
Środki z KPO także na OZE
Pytana o kwestie środków z Krajowego Planu Odbudowy, wiceminister klimatu i środowiska wskazała m.in. na morską energetykę wiatrową. Wśród środków z KPO mamy ponad 3 mld euro na morską energetykę wiatrową, dzięki czemu do końca 2026 roku będziemy mogli wybudować 1,5 dodatkowych gigawatów mocy - zauważyła.
Golińska dodała, że prace nad projektem o tzw. 10H, czyli uregulowaniem kwestii lokowania energetyki wiatrowej na lądzie, są już na finiszu.
Czytaj także
- Węgiel online. W czwartek dokonano rekordowej liczby transakcji w sklepie internetowym PGG
- Ceny węgla dla ciepłownictwa i energetyki. Znamy ostatnie dane Agencji Rozwoju Przemysłu
- Odchodzenie od węgla, więcej OZE. Znamy założenia Strategii dla Ciepłownictwa
PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA